Podręczny wykrywacz raka

Podręczny wykrywacz raka
Brzmi to trochę jak motyw z filmu science-fiction, ale podręczne urządzenie diagnozujące chorobę i to nie byle jaką chorobę, lecz nowotwór, naprawdę już istnieje. Zaprojektowany przez specjalistów z Uniwersytetu stanu Waszyngton mikroskop o rozmiarach nie większych niż zwykłe pióro pozwala lekarzom rozpoznawać tkanki rakowe.

Urządzenie wykorzystuje technikę mikroskopii konfokalnej z podwójną osią. Podstawy tej techniki zostały opatentowane przez zmarłego właśnie, wybitnego uczonego Marvina Minsky'ego w 1961 roku. Niewielki mikroskop z Uniwersytetu Waszyngtońskiego pozwala na wgląd w komórki nawet do pół milimetra pod powierzchnią tkanki.

Podręczny mikroskop może zastąpić czasochłonne i pracochłonne metody laboratoryjnej analizy, choć oczywiście poczynione za jego pomocą obserwacje muszą zostać potwierdzone. Konstruktorzy mają nadzieję, że ich urządzenie stanie się wygodnym narzędziem, np. dla chirurgów operujących nowotwory, pozwalając im na bieżąco rozpoznawać tkankę rakową. Sprzęt musi być jednak przetestowany i nie należy go się spodziewać w gabinetach wcześniej niż za cztery lata.