Największy znany układ planetarny

Największy znany układ planetarny
Do niedawna uczeni uważali, że obiekt „2MASS J2126-8140” jest planetą tzw. bezpańską, nie okrążającą żadnej gwiazdy i wędrującą swobodnie w przestrzeni kosmicznej. Jednak astronomowie z Narodowego Uniwersytetu Australii odkryli, że tak nie jest. Planeta okrąża gwiazdę, lecz w ogromnej odległości – ok. biliona kilometrów, czyli 140 razy dalej niż wynosi odległość Plutona od Słońca.

Oznacza to, że mamy doczynienia z największym znanym układem planetarnym. Planeta, o której mowa to gazowy olbrzym o rozmiarach 12-15 razy większych niż Jowisz a okrążenie gwiazdy zajmuje jej mniej więcej milion ziemskich lat. Układ, którego centrum stanowi czerwony karzeł TYC 9486-927-1 jest oddalony od naszego o sto lat świetlnych.

Według naukowców tak wielki układ planetarny nie mógł powstać w ten sam sposób jak nasz Układ Słoneczny z dysku pyłu i gazu. Powstał, jak sądzą z jednej „smugi” kosmicznego gazu, która przesuwała materię w określonym kierunku i to w porównaniu z naszym liczącym 4,5 mld lata układem stosunkowo niedawno – 10 do 45 mln lat temu.