Elektronika metodą chałupniczą

Elektronika metodą chałupniczą
Płaskie elementy optyczne, których produkcja jest relatywnie prosta i tania zaproponowali specjaliści z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign. Jak wyjaśniają w publikacji na łamach „Nature Communications”, proces polega na wykorzystaniu nanoszablonu służącego do wytwarzania optycznych komponentów metodą nieomal domową.

Szablon, o którym mowa jest wykonany ze złota. Ma rozmiary 80 na 80 mikrometrów i pokryty jest wzorem nanonanten o przekroju „muszki”. „Chałupnicza” produkcja komponentów optycznych polega na laserowym skanowaniu jej powierzchni.  Złote elementy pod wpływem ciepła rozszerzają się i następuje odrywanie układów według wzoru szklanego podłoża i nakładanie ich na docelową powierzchnię.

Naukowcy zademonstrowali tą nieco kojarzącą się ze zwykłym drukiem techniką, produkcję m. in. płaskich soczewek Fresnela z ogniskową ~150 mikrometrów, mikrosieci dyfrakcyjnych oraz konwerterów holograficznych. Jeśli znalazłaby szersze zastosowanie w produkcji elementów opto-elektronicznych, oznaczałaby duże oszczędności, gdyż nie wymaga laboratoryjnej sterylności.