Włącznik światła z jednego atomu

Włącznik światła z jednego atomu
Przełącznik optyczny o rozmiarach jednego atomu zbudowali naukowcy ze szwajcarskiej politechniki ETH w Zurichu. Praktyczne zastosowanie tak niewielkiego modułu przełączającego w sieciach światłowodowych pozwoliłoby na zmniejszenie urządzeń tego rodzaju infrastruktury o około tysiąc razy. Informacja o osiągnięciu Szwajcarów ukazała się w „Nano Letters.”

Układ rekordowo miniaturowego przełącznika jest bardzo prosty – składa się płytki platynowej po specjalnie ukształtowaną płytką ze srebra. Po przyłożeniu napięcia elektrycznego atom srebra przemieszcza się do przestrzeni pomiędzy płytkami, tworzą zwarcie elektryczne pomiędzy warstwami metalu. Oznacza to jednocześnie, że blokowany jest w tym miejscu przepływ światła. Wyłączenie prądu oznacza przerwanie obwodu elektrycznego i ponowne otwarcie przepływu światła.

Każdy, kto ma trochę pojęcia o elektronice od razu widzi, że układ taki polega na prostym sterowaniu przepływem światła w nanoskali. Badacze widzą w tym rozwiązaniu ogromny potencjał, jednak zastrzegają, że technika ta ma wciąż status eksperymentalny i jest daleka od praktycznej użyteczności.