Chiński rekord termojądrowy

Chiński rekord termojądrowy
Nieomal 50 milionów stopni Celsjusza przez 102 sekundy – tyle wynosi najnowsze chińskie osiągnięcie w utrzymaniu plazmy w reaktorze fuzji termojądrowej. Dokonali tego naukowy z ośrodka w Hefei, stolicy prowincji Jiangsu, w urządzeniu typu tokamak, znanym pod angielskojęzycznym terminem Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST).

Temperatura 49,999 w skali Celsjusza (50 mln kelwinów) przekracza szacowaną temperaturę wnętrza Słońca. W eksperymentalnych instalacjach syntezy termojądrowej udawało się już osiągać temperatury plazmy tego rzędu, ale nigdy nie zdołano tego niewiarygodnie gorącego gazu utrzyma przez tak długi czas.

Tokamaki jakie jak chiński EAST to innego typu urządzenia niż otwarty niedawno w Niemczech stellarator Wendelstein 7-X. Ich nazwa wywodzi się języka rosyjskiego („Toroidalnaja Kamiera s Magnitnymi Katuszkami” - „toroidalna komora z cewką magnetyczną”). Służą do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej. Główna komora ma kształt torusa. Dzięki elektromagnesom tworzony jest pierścień plazmy. Komora wypełniona jest zjonizowanym gazem (deuterem albo mieszaniną deuteru i trytu). Zmienne pole magnetyczne pochodzące z transformatora indukuje prąd elektryczny w pierścieniu gazu. Prąd ten powoduje wyładowania w gazie. Zachodzi jeszcze większa jego jonizacja i ogrzewanie. W końcu tworzy się gorąca plazma. Gorąca plazma jest utrzymywana w zwartym słupie wewnątrz pierścienia dzięki silnemu polu magnetycznemu.