Nadprzewodnik z fulerenu

Nadprzewodnik z fulerenu
Nowe podejście do materiałów nadprzewodzących zademonstrowali naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Hamburgu. Postawili na strukturę atomową, komponując materiał z atomów potasu i węgla zaaranżowanych w „piłeczki” typu fulereny. Okazało się, że materiał podany impulsom laserowym przez ułamek sekundy wykazywał właściwości nadprzewodzące w temperaturze 100 kelwinów (ok. -170 stopni Celsjusza).

W świecie nadprzewodników to wysoka temperatura, choć oczywiście jeszcze nie „pokojowa”, która jest świętym Graalem fizyków poszukujących możliwości wysokotemperaturowego nadprzewodnictwa. Zjawisko wzbudzanego laserowym światłem nadprzewodnictwa nie jest przez naukowców jeszcze wystarczająco wyjaśnione.

Fuleren alkaliczny oznaczany K3C60 wykazuje właściwości nadprzewodzące w temperaturze -250 stopni Celsjusza. Poddany działaniu trwających miliardowe części mikrosekundy impulsów lasera w zakresie podczerwieni w szerokim zakresie temperatur, materiał wykazał nadprzewodnictwo we wspomnianej temperaturze. Zdaniem uczonych, zjawisko to, choć jeszcze nie do końca opisane może otworzyć drogę o tworzenia nadprzewodników „na zawołanie” w jeszcze wyższych temperaturach