Teleskop Keplera - planety odkrywane tysiącami

Teleskop Keplera - planety odkrywane tysiącami
Nowe dane przesłane z kosmicznego teleskopu Keplera wskazują na to, że egzoplanet jest dwa razy więcej, niż spodziewali się naukowcy. Według informacji podanych oficjalnie w maju przez NASA znaleziono ostatnio 1284 całkiem nowe planety! Światów oczekujących w kolejce na weryfikację przez zespoły astronomów jest zaś dużo więcej.

Do lipca 2015 r. Kepler odkrył w sumie 4302 obiekty mogące być egzoplanetami. Wcześniej status planetarny potwierdzono w stosunku do 984 z nich, a teraz, po dodaniu owych 1284, otrzymaliśmy łączną liczbę 2268! Informacja i opis odkryć ukazały się w czasopiśmie „The Astrophysical Journal”. Analizując dane, naukowcy oceniają, że blisko 550 z nowo odkrytych przez Keplera planet ma postać ciała stałego, jak Ziemia. Dziewięć z nich krąży wokół swoich gwiazd po takiej orbicie, która stwarza warunki do rozwoju życia.

Przez cztery ostatnie lata teleskop Keplera przeprowadził obserwacje 150 tys. gwiazd. W lipcu 2012 r. nastąpiła awaria jednego z czterech żyroskopowych kół reakcyjnych. Naukowcom udało się zapanować nad sytuacją, ale kilka miesięcy później przestało działać drugie koło. W związku z tym NASA zmieniła obiekt swych odkrywczych zainteresowań, skupiając się na mniejszych, czerwonych karłach. W kwietniu 2016 r. teleskop znów przestał działać. Obsługa podała, iż urządzenie znajduje się w trybie awaryjnym, ale po kilku dniach naukowcy odzyskali nad nim kontrolę i wrócili do realizacji kolejnego zadania.

Kepler dołączył do trwającej kampanii obserwacyjnej centrum Galaktyki (tzw. Kampania 9). Jest to część misji K2, której finał przewidziano na 1 lipca tego roku, gdy centrum Galaktyki wyjdzie poza pole widzenia kosmicznego obserwatorium. Dodajmy, że teleskop krąży po orbicie wokół Słońca, w tej samej odległości co Ziemia, ale w oddaleniu 120 mln km od naszej planety.