Procesory kwantowe. D-Wave 2X - kolejne wcielenie

Procesory kwantowe. D-Wave 2X - kolejne wcielenie
Teoretycznie jest do 3600 razy szybszy niż inne znane superkomputery. Jak ogłosiła firma Google, komputer oparty na najnowszej wersji procesora kwantowego, D-Wave 2X, działa.

Rzeczywiste wyżarzanie, bo tak określa się proces kwantowy zachodzący w maszynie, przebiegało w testach ponad sto razy szybciej niż w symulacjach.

Generalnie D-Wave 2X w specyficznych zastosowaniach był w stanie wykonać określoną operację sto milionów razy szybciej od przeciętnego komputera wyposażonego w jednordzeniowy procesor. Oczywiście obecnie komputery z jednordzeniowym CPU są już rzadkością, więc taki sposób porównywania wydajności wydaje się być nieco przesadzony. Ponadto istotne jest też to, że wykonane obliczenia specjalnie dostosowano do komputera kwantowego, więc nadal nie byłby on w stanie poradzić sobie z innymi zadaniami.

Tradycyjne pecety działają w systemie binarnym, rozróżniając dwa stany - 0 lub 1. Komputery kwantowe natomiast wykorzystują kubity, które nie mają ustalonej wartości i są cząstkami elementarnymi. Dzięki ich zastosowaniu jest możliwe znacznie szybsze przeprowadzanie skomplikowanych obliczeń, tyle tylko, że wynik nie zawsze będzie prawidłowy. Z tego powodu konieczne jest wykonywanie całej serii dodatkowych pomiarów - im więcej, tym rezultat dokładniejszy.