Wkrótce prawa człowieka dla maszyny

Wkrótce prawa człowieka dla maszyny
Matematyk Marcus du Sautoy z brytyjskiego Uniwersytetu w Oksfordzie wezwał do nadania wkrótce sztucznej inteligencji (AI) "praw człowieka", czyli takich samych przywilejów, jakimi cieszą się ludzie. Stwierdził, że gdy maszyny osiągną zdolności myślenia i odczuwania podobne do ludzkich, logiczną konsekwencją będzie konieczność traktowania ich na równi z nami.

Zdaniem wielu ekspertów, poziom zrównania się maszyn z ludźmi - do stopnia, w którym zanika różnica pomiędzy świadomością maszyny i człowieka, zwana przez Raya Kurzweila "osobliwością" - może być kwestią już najbliższych dekad. Inni uważają jednak, że inteligencja maszyn może być wysoka, a mimo to nie da się mówić o posiadaniu przez nie świadomości i zdolności do odczuwania.

Marcus Peter Francis du Sautoy jest profesorem matematyki na kolegium New College w Oksfordzie. Był również członkiem Royal Society. Obszar jego pracy naukowej obejmuje głównie zagadnienia teorii grup i teorii liczb. Du Sautoy znany jest też z prac popularyzujących matematykę. Przez pismo "The Independent on Sunday" został nazwany jednym z czołowych brytyjskich naukowców. W 2001 r. otrzymał Nagrodę Berwicka od London Mathematical Society, przyznawaną co dwa lata autorowi najlepszej pracy matematycznej, który nie skończył czterdziestego roku życia.