Technologie edycji genomu i obliczeń w probówce

Technologie edycji genomu i obliczeń w probówce
Zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) zastosował technikę edycji genomu, zwaną CRISPR, aby wykorzystać ludzkie komórki do zapisu w pamięci ich własnej historii. Odczytując powstałe w ten sposób dane, można dowiedzieć się o losach komórki.

Metoda polega na budowie układu genów, których ekspresja następuje dopiero wtedy, gdy w pobliżu znajdzie się ważna cząsteczka komórki układu odpornościowego. Im częściej układ jest wystawiany na działanie tej cząsteczki, tym częściej w jego obrębie zachodzą mutacje. By "wydobyć" dane zapisane w tym fragmencie DNA, wystarczy przeprowadzić proces sekwencjonowania genów. W ten sposób można dowiedzieć się, czy np. w organizmie często powstawały stany zapalne. Badacze oceniają, że są w stanie wytworzyć co najmniej kilka nici RNA, które byłyby w stanie odpowiadać na określone warunki - np. obecność leków.

W tym samym mniej więcej czasie uczeni z Uniwersytetu Duke poinformowali o przeprowadzeniu "obliczeń w probówce" przez zmieszane łańcuchy sztucznego DNA. Cząsteczki przeprowadzają operacje dodawania, odejmowania i mnożenia podczas rozrywania wiązań. Z fragmentów DNA, jak wyjaśniają badacze, powstają mikroskopijne analogowe układy obliczeniowe. Wprawdzie "komputer DNA w probówce" działa stosunkowo wolno - potrzebuje godziny na przeprowadzenie prostego obliczenia, ale sam fakt, że jest to możliwe, działa na wyobraźnię, nie tylko autorów badań. Pytani o potencjalne praktyczne zastosowania, naukowcy z Duke wymieniają medycynę i systemy dozowania leków w ludzkim organizmie.