Sieć, która odsala wodę morską

Sieć, która odsala wodę morską
Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze, którym przewodniczy dr Rahul Nair, stworzyli oparte na grafenie sito usuwające sól z wody morskiej. W opublikowanej w "Nature Nanotechnology" pracy badacze twierdzą, że do budowy membran odsalających można też wykorzystać tlenek grafenu, zamiast trudnego do uzyskania i drogiego grafenu w czystej postaci.

Jednowarstwowy grafen wymaga wiercenia w nim małych otworów, aby stał się przepuszczalny. Jeżeli wielkość otworu przekracza 1 nm, sole swobodnie przez niego przechodzą, więc otwory muszą być mniejsze. Badania wykazały w dodatku, że membrany tlenku grafenu po zanurzeniu w wodzie zwiększają swoją grubość i porowatość. Zespół dr. Naira udowodnił też, że pokrycie membrany z tlenkiem grafenu warstwą żywicy epoksydowej zwiększa efektywność całej bariery. Cząsteczki wody mogą przejść przez membranę, ale chlorek sodu już nie.

Grafen jest nieprzepuszczalny dla większości substancji z wyjątkiem wody. Podobnie zachowuje się jego tlenek. Ponadto grafen jest wytrzymały mechanicznie, dzięki czemu membrany stworzone z jego wykorzystaniem mogą pracować przy znacznie większych ciśnieniach przepływającej przez nie wody, co przyspiesza procesy odsalania i oczyszczania.