Filtry usuwające mikroplastiki i inne zanieczyszczenia niemal w stu procentach

Filtry usuwające mikroplastiki i inne zanieczyszczenia niemal w stu procentach
Zespół specjalistów z Instytutu Nauki i Technologii Daegu Gyeongbuk (DGIST) w Korei Południowej opracował nową metodę usuwania mikrozanieczyszczeń z tworzyw sztucznych w wodzie. Wykorzystują do tego filtr z materiału znanego jako kowalencyjny szkielet triazenowy (CTF), wysoce porowatego materiału o dużej powierzchni, która pozwala na efektywne wychwytywanie drobin. Podobne materiały są stosowane do usuwania organicznych barwników ze ścieków przemysłowych.

Według publikacji, która ukazała się w "Advanced Materials", Koreańczycy zaprojektowali molekuły CTF w taki sposób, aby lepiej przyciągały wodę, a następnie poddali materiał łagodnemu utlenianiu. Otrzymany filtr okazał się skuteczny w szybkim usuwaniu mikroplastiku z wody - według doniesień ponad 99,9 proc. usuwanych jest w ciągu 10 sekund. Materiał może być również wielokrotnie używany bez zmniejszenia jego wydajności.

Foto: www.dgist.ac.kr

 

W innym badaniu naukowcy opracowali wersję polimeru, który może absorbować światło słoneczne, przekształcając energię w ciepło i wykorzystując to do usuwania innego rodzaju zanieczyszczeń, znanych jako lotne związki organiczne (LZO). Udało się w ten sposób usunąć ponad 98 proc. LZO na jeden cykl napromieniowania słonecznego. Prototyp łączący oba rodzaje membran filtrujących usuwa ponad 99,9 proc. obu typów zanieczyszczeń.

Źródło: newatlas.com, zdjęcie: www.dgist.ac.kr

Mirosław Usidus