Ażurowy kompostownik ogrodowy - jak zrobić

Ażurowy kompostownik ogrodowy - jak zrobić

kompost w pryzmie

Budowa kompostownika to zajęcie nietrudne i niedrogie. Dwukomorowy pozwoli jednocześnie korzystać z jednej komory, a w drugiej gromadzić organiczne odpady. Aby dobrze spełniał swoją rolę, powinien umożliwiać dobre wietrzenie masy kompostowej, odprowadzanie nadmiaru wilgoci, łatwe nawilżanie oraz dostępność do kompostowanego materiału, który powinien mieć bezpośredni kontakt z podłożem. Konstrukcja ażurowa, czyli naprzemienne układanie kolejnych warstw cegieł lub bloczków, ułatwi proces mineralizacji. Dobrej jakości kompost otrzymuje się po upływie około 9 miesięcy.

[caption id="attachment_3823" align="alignleft" width="150" caption="kompostownik z belek drewnianych"]kompostownik z belek drewnianych[/caption]

Najpierw fundament Niezależnie od tego, co i z jakiego materiału się buduje, podstawę zawsze stanowić powinien solidny fundament. W przypadku kompostownika, nie musi być głęboki ? zwykle wystarcza 50-60 cm. Wykop pod fundament wykłada się folią budowlaną, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Kolejno, układa się zbrojenie z prętów (na przykład o średnicy 10 mm) i wlewa beton. Najtaniej jest, gdy beton przygotuje się samodzielnie. Problem w tym, że niełatwo jest uzyskać mieszankę o optymalnych właściwościach. Producent  uważa, że warto uzupełnić mieszankę o Emulsję Budowlaną Atlas ? plastyfikator, który polepszy właściwości robocze i wytrzymałościowe betonu. Dodaje się ją bezpośrednio do mieszanki betonowej pod koniec mieszania lub do wody zarobowej. Zamiast betonu można użyć Posadzki Cementowej np. firmy ATLAS ? to rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze i zdecydowanie skraca czas budowy.

[caption id="attachment_3824" align="alignleft" width="150" caption="malowniczo, ale niezbyt praktycznie"]malowniczo, ale niezbyt praktycznie[/caption]

Ażurowe ścianki

Po związaniu fundamentu można przystąpić do budowy ścian kompostownika. Wykonać je można z cegieł, pustaków oraz innych tego typu materiałów ceramicznych, betonowych bądź wapienno-piaskowych. Do ich łączenia doskonale nadaje się zaprawa murarska, przeznaczona do tradycyjnych robót murarskich. Zaprawę przygotowuje się przez wsypanie suchej mieszanki do naczynia z odmierzoną ilością wody i wymieszanie, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Zarówno spoiny poziome, jak i pionowe, powinny być dokładnie wypełnione zaprawą. Cegły układamy naprzemiennie, by uzyskać konstrukcję ażurową. Wysokość kompostownika jest sprawą umowną. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie był zbyt wysoki, gdyż kompost należy od czasu do czasu przemieszać.

[caption id="attachment_3825" align="alignleft" width="100" caption="kompostownik plastikowy"]kompostownik plastikowy[/caption]

Otwory i pokrywa W dole kompostownika, w obu jego komorach, należy zostawić tuż przy ziemi otwory o długości i wysokości  dwóch lub trzech cegieł ? ułatwi to wybieranie gotowego już kompostu. Nad otworami, w celu wzmocnienia, należy zamurować dwa metalowe pręty, takie jak do wzmocnienia fundamentów. Pamiętać również trzeba o wykończeniu otworów. Kompostownik dobrze jest nakryć pokrywą, każdą komorę oddzielnie, przez co kompost szybciej się nagrzeje, a materiał w nim umieszczony prędzej się rozłoży. Miejsce pod kompostownik wyznaczamy na uboczu, najlepiej gdzieś z tyłu ogrodu. Należy unikać głębokiego, zimnego cienia. Nie powinno być to jednak miejsce bardzo nasłonecznione, ponieważ mikroorganizmy potrzebują minimalnej dawki ciepła, aby zacząć się rozkładać. Resztę ciepła wytworzą same.

EKSPERT RADZI Robert Miernik, GRUPA ATLAS Wymagający klinkier Do budowania w ogrodzie często wykorzystuje się materiały, które pozostały po budowie domu lub po remoncie. Jeżeli będzie to cegła klinkierowa, do jej murowania należy użyć zaprawy specjalistycznej. Takim właśnie materiałem jest Zaprawa Murarska Atlas z Trasem  do Klinkieru. Jest to gotowa sucha mieszanka, produkowana na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. W swoim składzie zawiera tras ? minerał pochodzenia wulkanicznego, którego zadaniem jest ograniczenie możliwości powstawania charakterystycznych dla klinkieru wykwitów solnych. Zaprawa jest dostępna w sześciu kolorach: beżowym, ceglastym, ciemnobrązowym, szarym, ciemnoszarym i grafitowym.

Fot. Atlas i Shutterstock