Mózg mieści o wiele więcej

Mózg mieści o wiele więcej
W amerykańskim Instytucie Salka odkryto, że pojemność pamięci mózgu jest dziesięciokrotnie większa niż wynosiły poprzednie oszacowania. Według nowych obliczeń sięga ona rzędu petabajta. Jak wyjaśniają naukowcy z Instytutu na łamach czasopisma „eLife”, udało im się to dzięki odkryciu reguł budowy połączeń neuronowych hipokampu i działania na niskich poziomach energetycznych.

Zespół uczonych podczas konstruowania trójwymiarowego modelu hipokampu, elementu układu limbicznego odpowiedzialny głównie za pamięć; nieduża struktura umieszczona w płacie skroniowym kory mózgowej kresomózgowia, zauważył, że istnieje znacznie większa niż dotychczas myślano różnorodność rozmiarów i dyskretnych zmian synaps mózgowych. To przekłada się na ok. dziesięciokrotne zwiększenie możliwości przekazu i magazynowania informacji.

Zdaniem uczonych, obserwacje te dowodzą, że tam gdzie dotychczas widzieliśmy chaos, występuje precyzyjne i subtelne dopasowywanie sieci neuronowych. Z badań płyną też wnioski praktyczne, np. dla konstruktorów sztucznych sieci neuronowych. Mózg, dzięki swojej niewiarygodnej precyzji działania potrzebuje jedynie ok. 20  watów. Gdyby udało się osiągnąć te poziomy precyzji w ludzkich urządzeniach, oznaczałoby to ogromne oszczędności energetyczne. Oto film Instytutu Salka na temat działania synaps mózgowych: