Krótka historia gier planszowych

Krótka historia gier planszowych
Gry planszowe znowu zyskują na popularności. W czasach, gdy otacza nas coraz więcej zewnętrznych bodźców, coraz chętniej oddajemy się aktywnościom odciągającym nas od wirtualnego świata, a w zamian za to pozwalającym na jakościowy relaks w gronie znajomych.

Zespół ShopAlike przygotował zestawienie najciekawszych i najbardziej popularnych gier planszowych.

Wiek rozgrywek

Gry planszowe towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Najprawdopodobniej pierwsze gry pojawiły się bowiem już w Starożytności. Popularna w Mezopotamii królewska gra z Ur liczy sobie około 5000 lat, a jej najstarszy znaleziony egzemplarz pochodzi z około 2600 roku p.n.e. Podobnie rzecz ma się z grą ze Starożytnego Egiptu - Senet, czy z popularną w krajach afrykańskich Wari. Jednak to na okres ostatnich 100 lat przypada szczególny rozkwit gier tego typu.

Od Monopoly po karciankę z crowdfundingu

Monopoly, w Polsce znane także jako Eurobiznes, narodziło się na początku XX wieku. W latach 30 XX w. popularność zdobyła gra w statki, zaś w czasach II Wojny Światowej - strategiczna gra Cluedo. Nieco później, bo w latach 50., popularność zdobywa Risk (Ryzyko).

Gra, w której wcielamy się w lekarza, czyli Operacja, stała się popularna około 1960 roku, zaś lata 70. to czas rosnącego zainteresowania Trivial Pursuit, pochodzącej z Kanady gry opartej na pytaniach z wiedzy ogólnej.

W latach 80. i 90. szczyt popularności osiągnęła Magia i Miecz, uwielbianej przez miłośników fantasy na całym Świecie (którzy znają  ją pod nazwą Talisman). Nieco później, fani odkryć geograficznych w końcu mogli wcielić się rolę osadnika w grze Osadnicy z Catanu.

Osadnicy z Catanu

Na końcu zestawienia znajdziemy grę strategiczną Wsiąść do pociągu, w której możemy wcielić się w rolę kolejowego magnata, a także pierwszą, finansowaną w projekcie crowdfundingowym grę karcianą, Karty przeciwko ludzkości.

Nie tylko rozrywka

Gry planszowe to jednak nie tylko świetna rozrywka dla grupy znajomych, ale też gimnastyka dla umysłu. Planszówki wymagają myślenia na wielu różnych płaszczyznach, zadania pozwalają pozytywnie stymulować logiczne myślenie, planowanie, zachowania społeczne, analizę, empatię, czasem trzeba też coś obliczyć. Wymagają także wcielenia się w określoną rolę, co pobudza wyobraźnię. A jako, że większość z nich potrzebuje przynajmniej 2-3 graczy, to świetny sposób spędzania wolnego czasu. Szczególnie podczas długich, zimowych wieczorów.

Autor: Paweł Kobryński