Raspberry Pi - logowanie bez hasła

Raspberry Pi - logowanie bez hasła
Minikomputery Raspberry Pi cieszą się ogromnym powodzeniem wśród elektroników - zarówno początkujących adeptów nowych technologii, jak i zaawansowanych projektantów urządzeń. Wielką zaletą tej platformy jest jej znaczna elastyczność. Zakres możliwych do uzyskania funkcjonalności jest tu ogromny, a cena modułów przystępna nawet dla osób, które nie dysponują większym budżetem. Jeśli dodamy do tego szeroką ofertę nakładek, zwanych Raspberry Pi Hat, a umożliwiających wzbogacenie płytki o funkcjonalności dostępne niemal od ręki, uzyskujemy jasną odpowiedź na pytanie, dlaczego popularna malina cieszy się tak ogromną sympatią tysięcy pasjonatów i profesjonalistów. W artykule znajdziesz informację o zastosowaniach Raspberry Pi, a także o genialnej możliwości wygodniejszego dostępu do niego - bez konieczności każdorazowego wpisywania loginu i hasła.

Raspberry Pi, czyli najbardziej kultowa malina na świecie

Projektowanie własnych urządzeń z wykorzystaniem płytek z "malinowej" rodziny nie jest trudne. Raspberry Pi dla początkujących może występować np. w roli sterownika prostych czujników czy też wyświetlaczy LED. Po takim "rozbiegu", w miarę wzrostu zaawansowania w dziedzinie elektroniki, użytkownicy modułów Raspberry Pi mogą za ich pomocą sterować interfejsami użytkownika, dostarczać funkcje audio, a nawet łączność z Internetem - a stąd już prosta droga wiedzie do wszelkiego rodzaju użytecznych urządzeń mobilnych czy też aplikacji multimedialnych lub IoT (Internet of Things).

Najważniejsze informacje o budowie Raspberry Pi

Minikomputery Raspberry Pi już od premiery w roku 2012 wyznaczają standardy, które upowszechniły się w całej branży. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów płytki jest 40-pinowe złącze GPIO ze znakomicie przemyślanym układem wyprowadzeń (cyfrowych i zasilania). Serce modułu stanowi zawsze wydajny procesor - w najnowszej wersji płytki, Raspberry Pi 4B, jest to 64-bitowy ARM Cortex-A72 taktowany częstotliwością 1,5 GHz. Nowe wersje modułów posiadają moduły Wi-Fi, Bluetooth oraz Ethernet, porty USB 2.0 i USB 3.0, a nawet… podwójne złącza HDMI. Taki pakiet daje projektantom ogromne możliwości działania.

Wyższa wygoda logowania do Raspberry Pi

Oprócz elastycznej konstrukcji Raspberry Pi zapewnia swoim użytkownikom dodatkową funkcję, która ułatwia i uprzyjemnia korzystanie z modułu, a jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo oprogramowania i danych. Do Raspberry Pi można logować się bez wpisywania hasła, a jedynie za pośrednictwem dwóch sparowanych kluczy: publicznego i prywatnego. Do wygenerowania kluczy można wykorzystać choćby windowsową aplikację o nazwie puTTygen, wchodzącą w skład aplikacji SSH puTTy i klienta Telnet. Klucz prywatny (najlepiej typu ED25519 ze względu na jego wysokie bezpieczeństwo) generowany jest w systemie w sposób losowy. Dla wygody klucz prywatny można zaopatrzyć w komentarz z nazwą komputera, na którym będzie on wykorzystywany.

Jak działa mechanizm kluczy? Klucz publiczny kopiujecie do pamięci Raspberry Pi z aplikacji puTTygen - dzięki temu będziecie mogli używać go z wieloma komputerami, na których zainstalowane zostaną odpowiednie klucze prywatne. Natomiast klucz prywatny przeznaczony jest do instalacji na komputerze PC (za pośrednictwem klienta SSH). Podczas konfiguracji klienta podajecie nazwę hosta lub adres IP modułu Raspberry Pi. Ostatni etap - po wykonaniu testu logowania przy pomocy kluczy - to wyłączenie opcji logowania za pomocą loginu i hasła. Można również chronić klucze autoryzacyjne przed dostępem osób niepowołanych. Dla każdej z tych procedur przygotowaliśmy dokładne instrukcje - więcej przeczytacie na blogu Botland.

Fot. materiały prasowe