Testujemy aplikacje dla miłośników i praktyków nauki

Testujemy aplikacje dla miłośników i praktyków nauki
Tym razem prezentujemy aplikacje mobilne dla ludzi, którym nauka nie jest obca. Dla wszystkich, którzy lubią ćwiczyć umysł i sięgać trochę wyżej.

Science Journal

Aplikacja Science Journal jest określana jako narzędzie do prowadzenia badań naukowych za pomocą smartfona. Wykorzystuje czujniki, w które jest wyposażony telefon. Można też podłączać do niej czujniki zewnętrzne. Appka pozwala tworzyć projekty badawcze, począwszy od założeń, przez notatki i zbieranie danych z prób, a następnie opisywać i oceniać wyniki.

Przeciętny smartfon ma dziś „na pokładzie” akcelerometr, żyroskop, czujnik światła, a często również barometr, kompas i wysokościomierz (plus mikrofon lub GPS). Pełną listę zgodnych urządzeń zewnętrznych znaleźć można na oficjalnej stronie projektu. Można nawet podłączać własne układy Arduino.

Google nazywa swoją aplikację dziennikiem laboratoryjnym. Gromadzone informacje nie są nigdzie udostępniane. Należy Science Journal rozumieć jako projekt edukacyjny, który ma inspirować młodych naukowców i badaczy, oraz uczyć ich naukowej metodologii postępowania przy badaniach wg własnego pomysłu.

Aplikacja Science Journal

Decay Energy Calculator

Oto aplikacja dla fizyków, chemików oraz studentów tych kierunków, a także dla wszystkich ludzi zainteresowanych nauką. Jej główna funkcja polega na demonstracji, które izotopy pierwiastków są stabilne, a które nie, i jakimi trybami rozpadu (Decay Mode) zdekomponują się na mniejsze jądra. Podaje też energię wyzwoloną w reakcji.

Aby otrzymać wyniki, wystarczy wprowadzić chemiczny symbol izotopu pierwiastka lub jego liczbę atomową. Mechanizm kalkuluje czas jego rozpadu. Dostajemy też wiele innych informacji, np. o liczbie izotopów wprowadzonego pierwiastka.

Warto zwrócić uwagę, że aplikacja podaje niezwykle dokładnie wyniki reakcji rozpadu jąder atomowych. W przypadku np. uranu otrzymujemy szczegółowy bilans wszystkich cząstek, rodzajów promieniowania i ilości energii.

Star Walk 2

Apikacja Star Walk 2

Aplikacji asystujących obserwacji rozgwieżdżonego nieba jest sporo. Star Walk 2 wyróżnia się jednak starannością wykonania i estetyką obrazu. Program ten to interaktywny przewodnik astronomiczny. Znajdziemy w nim mapy nocnego nieba, opisy konstelacji gwiezdnych i ciał niebieskich oraz trójwymiarowe modele planet, mgławic, a nawet sztucznych satelitów okrążających orbitę Ziemi.

Zebrano tu dużo informacji naukowych i ciekawostek o każdym ciele niebieskim oraz galerię zdjęć wykonanych przez teleskopy. Programiści dodali też opcję dopasowywania obrazu wyświetlanej mapy do części nieba, pod którą aktualnie znajduje się użytkownik.

W aplikacji szczegółowo opisano też m.in. każdą fazę księżyca. Star Walk 2 ma uproszczony, intuicyjny interfejs oraz ścieżkę dźwiękową (klasyka muzyki poważnej). Całość jest, co warto podkreślić, dostępna na nowej platformie Microsoftu (Windows 10).

Solution Calculator

Narzędzie przydatne dla studentów, badaczy, a także po prostu dla miłośników chemii, biologii i ich połączenia, czyli biochemii. Dzięki „kalkulatorowi roztworów” można dobierać odpowiednie ilości substancji chemicznych w eksperymentach przeprowadzanych w szkolnym lub uczelnianym laboratorium.

Gdy wprowadzimy parametry reakcji, składniki i pożądany rezultat, kalkulator błyskawicznie obliczy, ile czego potrzeba. Umożliwi też łatwe i szybkie obliczanie masy cząsteczkowej substancji na podstawie danych reakcji, bez konieczności wprowadzania skomplikowanych wzorów chemicznych.

W aplikacji dostępny jest oczywiście układ okresowy pierwiastków, ze wszystkimi oczekiwanymi informacjami. Dystrybuowaną w sklepie Play wersję opatrzono przydomkiem Lite, co sugerowałoby, że istnieje wersja płatna – Premium. Na razie jednak nie jest dostępna.

Aplikacja Solution Calculator

Khan Academy

Khan Academy to instytucja edukacyjna, która zdobyła sobie już dużą renomę, nie tylko w Internecie. Na oficjalnej stronie organizacji założonej przez Salmana Khana znaleźć możemy prawie 4 tys. wykładów w postaci filmów podzielonych na kilka kategorii.

Każdy wykład trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a tematyka obejmuje szeroki zakres przedmiotów. Znajdziemy tutaj materiały zarówno z zakresu nauk ścisłych (informatyka, matematyka, fizyka, astronomia), biologicznych (medycyna, biologia, chemia), jak i humanistycznych (historia, historia sztuki).

Dzięki aplikacji mobilnej do wykładów Khan Academy mamy również dostęp za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Aplikacja umożliwia oglądanie wszystkich materiałów zgromadzonych w serwisie oraz pobranie ich do chmury obliczeniowej.