Testujemy aplikacje... Rozszerzona rzeczywistość (AR)

Testujemy aplikacje... Rozszerzona rzeczywistość (AR)
Oto nasz mały przegląd aplikacji wykorzystujących niebagatelne uroki rozszerzonej rzeczywistości.

Star Walk 2 – Night Sky Guide

Star Walk 2 – Night Sky Guide

Ze Star Walk można nauczyć się rozpoznawać konstelacje i pojedyncze gwiazdy. Wystarczy skierować urządzenie w niebo, aby zobaczyć mapę z obiektami znajdującymi się nad naszymi głowami. Można stuknąć palcem w dowolny obiekt na ekranie, aby przeczytać jego nazwę oraz dotyczące go informacje i obejrzeć – odpowiadający mu model 3D. Appka śledzi lokalizację urządzenia i pokazuje dokładnie tę część nieboskłonu, którą widać w danym miejscu i o danej porze.

Można uruchomić też funkcję ruchu obiektów w czasie, która m.in. pokaże nam, w jakim miejscu wybrana gwiazda będzie znajdować się za godzinę lub dwie. Augmented reality (czyli rozszerzona rzeczywistość) nakłada też na ekran piękne obrazy wizualizujące stworzenia i postaci, od których gwiazdozbiory wzięły swoje nazwy. Poza tym można oglądać różne obiekty, takie jak mgławice, zdjęcia planet i wysłanych przez człowieka w kosmos satelitów. W wersji płatnej dostępne są dodatkowe filtry, zapewniające np. obserwację niewidzialnego kosmosu w zakresie promieniowania rentgenowskiego i śledzenie ponad 8 tys. sztucznych satelitów.

 

 

Google Goggles

Stworzony przez wyszukiwarkowego giganta program to sposób na poznawanie otaczającego nas świata poprzez robienie zdjęć. Wystarczy skierować urządzenie na interesujący obiekt i wykonać fotografię. Aplikacja wyszukuje następnie w bazie Google informacje o tym, co sfotografowaliśmy i wyświetla wynik w przeglądarce internetowej, w razie potrzeby tłumaczy tekst, znajduje podobne produkty, dodaje kontakt w książce adresowej itd.

Google Goggles rozpoznaje obrazy, rzeźby, kody kreskowe, kody QR, książki, płyty, logotypy znanych marek, produkty spożywcze, a nawet budynki. Dzięki aplikacji możliwe jest również rozpoznawanie sfotografowanych tekstów, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. Jedną z najlepiej rozwiniętych funkcji

Google Goggles stanowi rozpoznawanie logotypów popularnych firm. Aplikacja skanuje sfotografowane przedmioty i zwraca informacje na ich temat prosto z wyszukiwarki Google.

Houzz Interior Design Ideas

Augmented reality wydaje się idealnym rozwiązaniem do projektowania i wizualizowania wnętrz czy, ogólniej, architektury. Aplikacji tego rodzaju jest w sklepach sporo. Zaprezentujemy jedną z najlepiej ocenianych.

Najpierw wybieramy z dostępnego katalogu część wystroju do aranżacji oraz zaznaczamy elementy wystroju (np. rośliny doniczkowe, zwierzęce wzory) i nasze ulubione style (np. skandynawski, współczesny). Klikamy następnie opcję View in my room, czyli „zobacz w moim pokoju”, aby nałożyć odpowiedni element na obraz interesującej nas przestrzeni. Obiekt można przesuwać i obracać oraz dodawać do niego kolejne elementy, tworząc większy projekt, który następnie da się zapisać jako zdjęcie. Bardzo ciekawym i przydatnym narzędziem w aplikacji Houzz Interior Design Ideas jest wirtualny kreator wnętrz. Może on pracować zarówno na zdjęciach użytkownika, jak też na dostępnych w programie wzorach pomieszczeń. Kreator pozwala rozmieszczać wirtualne meble i testować kolorystykę ścian. Ponadto dostarcza mnóstwa gotowych wzorów przestrzeni, z podziałem na pomieszczenia (np. kuchnię, łazienkę czy salon).

 

Arguido

Arguido

Warto zwrócić uwagę na Arguido nie tylko dlatego, że to dzieło Polaków, ale również dlatego, że chodzi o udany multimedialny przewodnik, bazujący na rzeczywistości rozszerzonej. Główny tryb funkcjonowania appki pozwala na śledzenie informacji o obiektach za pomocą ekranu telefonu i aparatu.

Ekran główny Arguido oferuje dziewięć opcji. Aby skorzystać z przewodnika, musimy wybrać jedno z obsługiwanych miast Polski – na liście znajdziemy ok. dwadzieścia pozycji. Następnie zaznaczamy trasy, które nas interesują.

Po pobraniu odpowiednich danych możemy przystąpić do zwiedzania. Użytkownikom-firmom Arguido pozwala też wprowadzać praktyczne wskazówki dla turystów lub klientów, np. lokalizacje okolicznych bankomatów, kin, muzeów, punktów handlowo-usługowych czy restauracji.

Interesujące rozwiązanie stanowi opcja Automator. Wybierając miasto, maksymalną liczbę punktów, długość trasy oraz odstępy pomiędzy punktami, możemy automatycznie wygenerować nowy szlak. Jesteśmy również w stanie od początku stworzyć go samemu, a po zalogowaniu się na konto – udostępnić innym użytkownikom.

Pokémon GO

Pokémon GO to chyba wciąż najsławniejsza aplikacja z augmented reality. Jest to gra, w której łapiemy szczególnego rodzaju stwory – Pokémony, a potem wystawiamy je do pojedynków. Dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości, wbudowana w urządzenie mobilne kamera rejestruje świat, na który nakładane są trójwymiarowe Pokémony.

Kieszonkowe potwory znajdują się w prawdziwym świecie, a lokalizujemy je z wykorzystaniem GPS. W tym celu musimy więc wstać z fotela, co uznawane jest przez wielu za największą zaletę tej zabawy, i wyruszamy w podróż, choćby po okolicznych terenach. Innych graczy również znajdziemy w prawdziwym świecie. W grze wybieramy sobie „własną” postać – mężczyznę lub kobietę – i z wykorzystaniem wbudowanego kreatora ustalamy jego wygląd. Pozostaje nam potem wybrać pierwszego Pokémona i ruszyć po przygodę, łapiąc po drodze wszystkie kieszonkowe potwory, a na końcu zostając Mistrzem Pokémon!

Przeczytaj także
Magazyn