Młody Technik - lipiec 2025
Spis treści 07/2025
NIEOBECNY TEMAT. POZAZIEMSKO – NIEKONIECZNIE INTELIGENTNIE - TEMAT NUMERU
22 Czy uda się obcych wypatrzyć, podsłuchać, wywęszyć lub jakoś inaczej wyczuć z daleka? Wiara, że „oni” gdzieś tam są
31 Gdzie ich znajdziemy najpierw? Tytan, Mars – a może w innym bliskim miejscu? Słoneczny układ życia – a przynajmniej taką mamy nadzieję
39 Czy da się odtworzyć początki życia w laboratorium? Przepis na pierwotną zupę
45 Kiedy na UAP mówiono UFO - medialny debiut zjawiska w PRL-u. Niezidentyfikowane spodki, kule i obiekty
Technika
8 Info zoom
16 Dodaj do obserwowanych
Horyzonty mgłą spowite
17 • Aktorzy, którzy spełniają swój wizerunek na awatary AI, już żałują. Uważaj przy sprzedawaniu twarzy, bo możesz ją stracić
20 • Stara i utrwalona teoria w fizyce może być błędna… Tajemnica ciemnego fotonu
Fantastyka naukowa w „Młodym Techniku”
51 Przedzmierzch, część 2
54 Rozmowa z doktorem Tomaszem Zajkowskim. Życie jest ciężkie... do zdefiniowania
Szkoła
64 MT studiuje: Matematyka
66 Fizyka bez granic: Stany skupienia materii (1). Gdzie się podziała woda z czajnika?
68 Chemia inna niż w szkole: 35 lat chemicznego IgNobla (1)
72 Koniec i co dalej: Kosmiczne pożegnania z sondami Voyager, teleskopami i stacjami kosmicznymi. Gdy wyczerpie się energia i atakują awarie
76 Matematyka z ludzką twarzą: Matematyka wyborcza
82 Na warsztacie: Delta X2 – model do startu z procy
Klub i Szkoła Wynalazców
86 • Szkoła Wynalazców – dozwolone do lat 15
87 • Klub Wynalazców – bez ograniczeń wieku
87 • Vademecum Młodego Wynalazcy
91 Pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Odkryj historię wynalazków
92 • Sprzęt do robienia kawy i herbaty
96 • Rodzaje ekspresów do kawy
Hobby
97 Akademia audio: Silent Pound CHALLENGER II. Otwarta odgroda
Inne
2 Prenumerata
3 Od wydawcy
6 Listy, Facebook
75 Sędziwy Technik - 100 lat temu prasa pisała
To numer pełen pytań, na które nauka szuka (albo już znalazła) odpowiedzi – i które z pewnością pobudzą Twoją wyobraźnię.
Tematem numeru jest życie pozaziemskie, ale nie w formie sensacyjnych doniesień o latających spodkach, lecz jako poważna naukowa refleksja. Czy uda się wypatrzyć, podsłuchać lub wyczuć „obcych” z odległych zakątków kosmosu? Naukowcy śledzą egzoplanety, analizują technosygnatury i wysyłają sondy do lodowych księżyców w naszym Układzie Słonecznym. To nie fikcja, to naukowa determinacja w tropieniu śladów życia poza Ziemią. Czy jesteśmy sami? A może po prostu jeszcze nie potrafimy zrozumieć sygnałów, które już do nas dotarły?
W kolejnym obszernym artykule przenosimy się bliżej nas – na Ziemię sprzed czterech i pół miliarda lat, kiedy jedyną panującą wtedy prawdziwie żywą materią były… formy energii. Dziś naukowcy usiłują odtworzyć w laboratorium przepis na tzw. „pierwotną zupę” i zbadać, jak z prostych związków chemicznych mogły wyłonić się pierwsze prymitywne organizmy. W fascynującej relacji krok po kroku zdradzamy, jakie warunki, eksperymenty i hipotezy przybliżają nas do odpowiedzi na pytanie: jak naprawdę zaczął się cud życia?
Nie zabrakło też historycznego spojrzenia na to, jak fenomen UFO wkroczył do polskich mediów lat siedemdziesiątych. Przypominamy, kiedy i w jaki sposób niezidentyfikowane obiekty latające, od spodków po kule, pojawiły się na łamach „Przekroju” czy „Życia Warszawy”, jak ówczesne reportaże balansowały między sensacją a naukowym dystansem i w jaki sposób zmiana nazewnictwa na UAP wpłynęła na odbiór tych zjawisk.
A to jeszcze nie koniec! W dziale „Horyzonty mgłą spowite” przyglądamy się gorącej dyskusji wokół sprzedaży wizerunku aktorów do awatarów AI – dowiesz się, dlaczego niektórzy z nich żałują podpisanych umów i co to oznacza dla przyszłości cyfrowej tożsamości.
Z kolei w tekście „Koniec i co dalej: Kosmiczne pożegnania” żegnamy się z legendarnymi sondami Voyager, kosmicznymi teleskopami, a wkrótce także ze Stacją Kosmiczną ISS, zastanawiając się, jakie misje i urządzenia wypełnią pustkę po odchodzących pionierach podboju wszechświata.
Zapraszam do lektury!
Mirosław Usidus
Redaktor naczelny