Paliwo z liścia i bakterii

Paliwo z liścia i bakterii
Bioniczny liść, w którym żywe organizmy z wykorzystaniem energii słonecznej wytwarzać będą użyteczne dla nas paliwo – izopropanol, tak to jest możliwe.Naukowcy, którzy opisali tę technologię w „Proceedings of the National Academy of Sciences” informują o stworzeniu prototypowego układu, który za pomocą katalizatora i energii słońca rozbija wodę na wodór i tlen, a następnie bakterie wytwarzają z owego wodoru i CO₂ wspomniane paliwo, które jest jednym z alkoholi.

Bioniczny liść tego typu nie jest rzeczą całkiem nową. Jego koncept został opracowany przed laty przez Daniela Nocerę z Uniwersytetu Harwardzkiego. Bakteria ralstonia eutropha również od dłuższego czasu znana była z tego, że ma naturalną tendencję do tworzenia złożonych związków węgla. Eksperymenty z produkcją przez nią alkoholi przeprowadzano na MIT już dwa lata temu.

Teraz połączono koncept syntetycznego liścia z katalizatorem i pożyteczne bakterie. Wydajność „produkcyjna” tego układu wynosi na razie ok. 1 %. Jak tłumaczą zaangażowani w projekt naukowcy, jest to „efektywność równa efektywności energetycznej fotosyntezy.” Oficjalne oświadczenie głosi, że teraz celem jest zwiększenie wydajności do 5%.