Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Odbicie ujemne

Odbicie ujemne
e-suplement
Za wszystkim stoi dość zaawansowana matematyka – naukowcy z jej pomocą znaleźć muszą takie ustawienie dwóch soczewek, aby światło zakrzywiane było w sposób pozwalający ukryć obiekt znajdujący się bezpośrednio za nimi. Rozwiązanie to działa nie tylko, gdy patrzymy na soczewki wprost – wystarczy kąt 15 stopni lub inny. Może znaleźć zastosowanie w samochodach, w celu eliminacji martwej strefy w lusterkach, lub też na salach operacyjnych – pozwalając chirurgom widzieć przez własne dłonie.

To kolejna z długiego cyklu rewelacji na temat niewidzialnej technologii, jakie docierają do nas w ostatnichb latach. W 2012 r. słyszeliśmy już o „czapce niewidce” z amerykańskiego  Uniwersytetu Duke’a. Tylko ci nieco bardziej dociekliwi doczytywali wówczas, że chodzi o niewidzialność małego cylindra w drobnym fragmencie widma mikrofalowego. Rok wcześniej przedstawiciele Duke’a informowali o technologii niewidzialności dla sonarów, co mogłoby się w niektórych kręgach wydawać obiecującym rozwiązaniem.

Niestety, chodziło o niewidzialność tylko z określonego punktu widzenia i w wąskim zakresie, co czyniło technologię mało przydatną. W 2013 r. niezmordowani inżynierowie z Duke’a zaproponowali wydrukowane w drukarce 3D urządzenie maskujące obiekt umieszczony w środku za pomocą mikrootworów w strukturze. Znów jednak działo się to w ograniczonym zakresie fal i tylko z pewnego punktu widzenia. Na publikowanych w Internecie zdjęciach obiecująco prezentowała się pelerynka kanadyjskiej firmy  intrygującą nazwą Quantum Stealth.

Niestety, nie zademonstrowano nigdy działających prototypów, ani nie wyjaśniono, jak to działa. Firma podaje jako powód kwestie bezpieczeństwa i enigmatycznie informuje o przygotowaniu tajnych wersji produktu dla wojska. Zapraszamy do lektury tematu numeru w magazynie Młody Technik.

Przeczytaj także
Magazyn