Gniazdko, które zidentyfikuje urządzenie

Gniazdko, które zidentyfikuje urządzenie
e-suplement
Sony opracowało gniazdko elektryczne, które potrafi zidentyfikować urządzenie do niego podpięte, a nawet konkretnego użytkownika. Japońska korporacja ma nadzieję, że ta technologia pozwoli zdalnie monitorować działanie konkretnych urządzeń i wyłączać je w razie potrzeby.

Mogłaby także być stosowana do identyfikacji osób korzystających z przyszłych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. System oparty jest o autorską technologię Sony FeliCa. Kiedy urządzenie wpięte jest do gniazdka, chip we wtyczce komunikuje się z nim bezprzewodowo i identyfikuje sprzęt. W efekcie zasilanie wszystkich urządzeń wyposażonych w ten system można kontrolować zdalnie za pomocą specjalnej aplikacji. Na razie działa to w formie przejściówki, jednak Sony ma nadzieję zintegrować system z wtyczkami przyszłych urządzeń.

Chip w gniazdku pozwala także na identyfikację użytkownika za pomocą specjalnej karty zbliżeniowej. Dzięki temu możliwe będzie obciążenie konkretnej osoby odpowiednią opłatą za korzystanie z publicznie dostępnych gniazdek. Korporacja nie zdecydowała jeszcze, kiedy system zostanie wprowadzony na rynek. Zanim to jednak nastąpi, Japończycy chcą rozmawiać z innymi producentami sprzętu i przedsiębiorstwami energetycznymi na temat swojego wynalazku. (Sony)

Przeczytaj także
Magazyn