Gwiazdka LED

Gwiazdka LED
Łatwy do wykonania, a zarazem ciekawy efekt LED, który imituje rozbłyskującą czteroramienną gwiazdę. Można ją zawiesić na choince lub w oknie, czy nawet dla ozdoby postawić na półce.

Na rys. 1 pokazano schemat ideowy gwiazdki. Układ U1 to 14-stopniowy cyfrowy licznik binarny. Wykorzystane zostały bity Q5...Q8, na których pojawiają się w takt sygnału zegarowego stany od 0000 do 1111. Do tych właśnie bitów podłączone zostały diody LED. Na rysunkach pokazano przebiegi na wyjściach Q5...Q8 oraz stany diod dla poszczególnych cykli zegara. Elementy R5, R6, PR1 i C3 ustalają częstotliwość generatora zbudowanego na wewnętrznych bramkach układu U1. Częstotliwość świecenia diod LED można regulować za pomocą potencjometru PR1 umieszczonego na płytce.

Schemat montażowy przedstawiono na rys. 2. Płytka została zaprojektowana na laminacie jednostronnym. Układ jest prosty w montażu, wszystkie zastosowane elementy są przewlekane, a po zmontowaniu jedyne, co trzeba zrobić, to podłączyć zasilanie 5...12 VDC oraz wyregulować częstotliwość potencjometrem PR1 wg własnych upodobań. Dioda D14 zabezpiecza układ przed odwrotną polaryzacją napięcia zasilania. Układ może być zasilany z baterii 9 V (6F22).

1. Schemat ideowy elektronicznej gwiazdy
2. Rozmieszczenie elementów na płytce drukowanej
3. Etapy świecenia się gwiazdy
  • Wszystkie niezbędne części do tego projektu zawiera kit AVT1653 B, w cenie 12 zł, dostępny w sklepie AVT
  • Film prezentujący działanie alarmu do obejrzenia na YouTube