Choinka LED z USB

Choinka LED z USB
Chcielibyście wprowadzić świąteczny klimat w miejscu pracy, w domu lub gdziekolwiek Wam się zamarzy? Spieszymy z pomocą! Mamy dla Was ciekawą propozycję. Nasza migająca choinka może być świetnym drobnym upominkiem, który sprawi wiele radości Waszym bliskim, zarówno tym małym jak i większym. Choinkę wystarczy podpiąć do gniazda USB komputera, ładowarki lub dowolnego urządzenia z portem USB.


Schemat ideowy choinki pokazano na rys. 1, natomiast montażowy na rys. 2.

Sercem choinki jest mikrokontroler ATtiny13. Dziesięć kolorowych diod LED, sterowanych bezpośrednio z portów mikrokontrolera, połączono w cztery grupy. Rezystory R2…R5 ograniczają prąd płynący przez te diody. Świecą się one sekwencyjnie, zapewniając ciekawy efekt. Zastosowanie mikrokontrolera w roli sterownika diod LED zdecydowanie upraszcza układ oraz daje nieograniczone możliwości w zakresie uzyskania dowolnie i samodzielnie wymyślonych efektów świetlnych.

Montaż choinki należy rozpocząć od przylutowania elementów najmniejszych, w tym przypadku rezystorów, następnie mikrokontrolera, a na samym końcu diod LED. Odpowiednio wyprofilowana krawędź płytki pełni funkcję wtyku USB. Aby zapewnić dobre połączenie płytki z gniazdem USB, należy styki na płytce drukowanej pokryć niewielką warstwą cyny – tak jak pokazano na fotografii.

Wykonana w ten sposób choinka, zasilana bezpośrednio z portu USB, jako efektowny gadżet świąteczny stanie się doskonałą dekoracją niejednego wnętrza w czasie Bożego Narodzenia.

1. Schemat ideowy choinki
2. Schemat montażowy choinki

 

  • Wszystkie niezbędne części do tego projektu zawiera kit AVT5655, w cenie 25 zł, dostępny w sklepie AVT

 

EB