Technologia w służbie zdrowia i odzyskiwania sprawności

Technologia w służbie zdrowia i odzyskiwania sprawności
e-suplement
Lekarz domowy ? smartfon Według ogłoszonej z początkiem 2013 roku prognozy BBC Future, już w tym roku lekarze zaczną przepisywać swoim pacjentom, oprócz leków, również aplikacje medyczne na platformach mobilnych (1). Mógłby to być np. Scanadu Scout, połączenie urządzenia do analiz biomedycznych, który współpracuje ze smartfonem lub laptopem.

Doktor-gadżet mierzy ciśnienie krwi, puls, posłużyć może jako prosty aparat EKG, a także wykonywać proste analizy moczu i śliny. Urządzenie przypominające mały zasilacz lub dysk przenośny, wyposażone jest w czujnik podczerwieni, czyli termometr, skaner fotopletyzmograficzny do pomiaru mikrokrążenia krwi, który wraz z urządzeniem do pomiaru pulsu działa także jako aparat do pomiaru ciśnienia lub nawet EKG. Do wyposażenia należy zespół czujników nakładanych na palec wskazujący i kciuk. W rozbudowanej wersji w Scanadu Scout znajduje się także mikro-miernik laserowy, umożliwiający odczytywanie prostych analiz, np. krwi.

Zestaw ?domowy lekarz? Scanadu przekazuje dane o wynikach testów z wszystkich urządzeń pomiarowych za pomocą nadajnika Blutetooth do smartfonu w systemie iOS oraz Android albo laptopa, na których zainstalowane jest oprogramowanie analityczne, zbierające dane i przetwarzające je ?w chmurze?, która generuje jednocześnie sugestie dotyczące leków, które mogą pomóc i podsuwa kontakty do lekarzy specjalistów. Aplikacja może informować także o liczbie podobnych objawów w okolicy, sugerując np. że pojawiła się lokalna epidemia. Informacje o pulsie, ciśnieniu i temperaturze użytkownik widzi po 10 sekundach na wyświetlaczu smartfona lub na komputerowym ekranie.

Według doktora Alana Grenne, odpowiedzialnego za aspekty medyczne projektu, Scout jest w stanie wykryć bakterie lub krew w ślinie i moczu, w przypadku analizy moczu także białko i cukier oraz kryształy szczawianowe.

 

Bionika, czyli kto nie chodził ? chodzi, kto nie widział ? widzi

Być może, właśnie jesteśmy świadkami przełomu w dziedzinie pomocy osobom unieruchomionym przez częściowy paraliż. Protezy bioniczne ? tak nazywa się skomputeryzowane urządzenia, aparaty rehabilitacyjne, aktywnie pomagają osobie niepełnosprawnej poruszać się, utrzymać pozycję stojącą, chodzić, a nawet wchodzić po schodach.

 

Ciąg dalszy tego artykułu znajdziesz w marcowym numerze magazynu Młody Technik

Przeczytaj także
Magazyn