Mieszkać jak człowiek w domu pełnym maszyn

Mieszkać jak człowiek w domu pełnym maszyn
e-suplement
Moja inteligentna twierdza Internet nie zagroził telewizji w tym sensie, że do niego przenieśli się widzowie. Jeśli już, to raczej przez sieć część widzów uciekła od telewizji, wybierając, zamiast czasu spędzanego z pilotem, czas przy komputerze. Teraz jednak, dzięki mobilnej rewolucji, nadchodzi prawdziwa inwazja na tradycyjny, ciepły i spokojny świat domowego telewizora (1).

Pokolenie Z bowiem, doceniając zalety telewizji, nie chce tak po prostu siedzieć na kanapie przed ekranem. Zamiast pilota ma w ręku komórkę lub tablet. I nie jest to tylko podzielność uwagi. Te urządzenia zmieniają sposób odbioru TV.

Urządzenia przenośne zastępują telewizję. Do pewnego stopnia oczywiście, zważywszy niewielkie rozmiary wyświetlaczy w porównaniu z ekranem telewizora. Jednak niektóre tablety, takie jak iPad 2 dzięki wyświetlaczowi Retina, niosą nie gorszą jakość niż telewizja.

Połączone z siecią gadżety mobilne są odbiornikiem i przekaźnikiem filmów, programów, gier do telewizora, przez bluetooth lub Wi-Fi. Ongiś władca domowej rozrywki stanie się więc w tej sytuacji jedynie dużym monitorem i wyświetlaczem.

Coraz częściej młodzi widzowie praktykują równoległą do oglądania programu TV aktywność w Internecie, zwłaszcza w społecznościowych serwisach, gdzie dyskutują, oceniają, polecają i zapraszają innych do oglądania, a potem oglądają ?razem?. Można by to określić jako rodzaj grupowego oglądania telewizji, na miarę nowych, Internetowych czasów.

Jednocześnie z postępem technologicznym trwają prace nad zintegrowaniem systemu wideo-rozrywki z wystrojem mieszkania, tak aby nasz hardware go nie szpecił. Ciekawą propozycją jest w tej dziedzinie projekt kina domowego Uppleva TV firmy Ikea. Idea, jaka przyświecała twórcom ? pozbyć się wszystkich kabli i obsługiwać wszystko jednym pilotem. W skład zestawu wchodzi szafka, którą można dowolnie skonfigurować, telewizor z dostępem do Sieci, głośniki 2.1 (z bezprzewodowym subwooferem) oraz odtwarzacz DVD/Blu-ray. Rozmiar telewizora będzie można dobrać do własnych potrzeb (4 rozmiary), a ten niezależnie od wszystkiego ma rozdzielczość Full HD i 400 Hz. Nie zabrakło dwóch wejść HDMI, tyle samo portów USB oraz obsługi plików DivX HD. Szafka ma również dodatkowe miejsce, aby umieścić tam konsolę Xbox lub Playstation.

 

Przyjemne dla oka, pożyteczne drobiazgi

Ale telewizja to dopiero początek mobilnego przewrotu w domu, który nadejdzie w najbliższych latach. Jak się okazuje, za pomocą smartfonów i aplikacji można pilnować mieszkania, kontrolować działanie systemów grzewczych i klimatyzacji, oświetlenia, wszelakich urządzeń itp.

 

Ciąg dalszy tego artykułu znajdziesz w marcowym numerze magazynu Młody Technik

Przeczytaj także
Magazyn