Metal regeneruje się sam - pierwsza tego rodzaju obserwacja

Metal regeneruje się sam - pierwsza tego rodzaju obserwacja
Proces samoregeneracji uszkodzenia w metalu zaobserwowali naukowcy z amerykańskich laboratoriów Sandia i teksaskiego Uniwersytetu A&M. W trakcie testów odporności metalu, z wykorzystaniem specjalistycznej techniki transmisyjnego mikroskopu elektronowego zauważyli, że w bardzo małych skalach, w kawałku platyny o grubości 40 nanometrów zawieszonym w próżni, dochodzi do samonaprawy uszkodzeń.

W próbce pojawiły się wywołane powtarzającymi się naprężeniami pęknięcia, znane jako uszkodzenia zmęczeniowe. Po około 40 minutach obserwacji, w miejscu pęknięcia w platynie zaczęło się łączenie struktury. I choć jest to obserwacja niezwykła, dla której nie ma w tej chwili naukowego wyjaśnienia, nie była całkowicie nieoczekiwana dla uczestników eksperymentu. W roku 2013 Michael Demkowicz z Uniwersytetu A&M, przewidywał w swojej pracy, że może zachodzić tego rodzaju samoleczenie nanopęknięć, napędzane przez drobne ziarna krystaliczne metali, które przesuwają się w odpowiedzi na nacisk.

Badacze, którzy opisali swoje wyniki na łamach „Nature”, sugerują, że mogą w tym przypadku zachodzić zjawiska znane z procesów określanych jako spawanie na zimno. Zazwyczaj cienkie warstwy powietrza lub zanieczyszczeń zakłócają ten proces. Jednak w warunkach próżni, czyste powierzchnie metali mogą znaleźć się na tyle blisko siebie, że dochodzi do „sklejenia”.

Źródło: www.sciencealert.com, fot. sandia.gov

Mirosław Usidus