Sztuczny mózg już wkrótce

Sztuczny mózg już wkrótce
"Human Brain Project" tak nazywa się projekt zeskanowania całości połączeń neuronowych w ludzkim mózgu, rozpoznania ich funkcji, zadań w generowaniu świadomości, myśli i emocji. Na tej podstawie mają z elektronicznych układów powstać komputery w sposób całościowy symulujące działanie naszego umysłu, czyli tzw. sztuczny mózg.

Nad projektem, dla którego udało się zebrać już miliardowe fundusze, pracuje ponad 200 osób w 80 instytucjach naukowych na całym świecie. Celem jest superkomputer obdarzony własną świadomością, zdolny do przemyśleń i nawet do uczuć. Prace nad projektem rozpoczną się pod koniec 2013 roku. Oczywiście, nie chodzi tylko o satysfakcję, że udało się zbudować sztuczny mózg funkcjonujący zupełnie jak ludzki. Uczeni mają nadzieję, że badania pozwolą skutecznie pokonać choroby mózgu, np. Parkinsona i Alzheimera.

W ten projekt oraz w finansowane z funduszy europejskich badania nad właściwościami grafenu będą zaangażowani również polscy uczeni. Duży wkład spodziewają się włożyć w te badania polscy naukowcy z Politechniki Warszawskiej i pracownicy Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych.

Więcej o niezwykłym projekcie sztucznego mózgu można dowiedzieć się pod adresem internetowym: www.humanbrainproject.eu.

zp8497586rq