Technologiczne okno na przyszłość. Czym jeszcze zaskoczy nas rok 2022?

Technologiczne okno na przyszłość. Czym jeszcze zaskoczy nas rok 2022?
Z roku na rok pojawiają się coraz nowsze trendy w dziedzinie technologii. Niektóre budzą falę kontrowersji, inne pozytywnie zaskakują. Wdrażane innowacje mają na celu przede wszystkim ułatwić funkcjonowanie w życiu codziennymi. Jakie nowatorskie rozwiązania poprawiają komfort konsumenta XXI wieku?

Komputery kwantowe uodpornione na ataki hakerów

O produkcji komputerów kwantowych głośno już od dawna, jednak przełomowy okazał się rok 2022. Cecha, która wyróżnia go od tradycyjnych komputerów to potężna moc obliczeniowa. Natomiast o jego zastosowaniu mówi się w dziedzinach, takich jak logistyka, finanse oraz medycyna. Wszystko za sprawą sztucznej inteligencji oraz w oparciu o działanie na tzw. bitach, przybierających wartość 1 lub 0. Ich przyszłość upatruje się w tworzeniu symulacji molekuł nowych leków, sprawniejszej wysyłki informacji bądź tworzeniu złożonych szyfrowań kwantowych.

Interaktywny lakier

Zmieniający się lakier auta to nie tylko szansa na wyrażenie siebie, ale również możliwość zaspokojenie swoich estetycznych potrzeb. Nowy na rynku motoryzacyjnym BMW iX Flow zrobił furorę dzięki barwnym modyfikacjom karoserii. W praktyce nadwozie pojazdu wyposażone jest w tzw. mikrokapsułki, które za sprawą impulsu elektrycznego zmieniają kolor. Odpowiada za to wszystko technologia E-ink, spisująca się na medal w procesie produkcyjnym wyświetlaczy elektronicznych.

Tworzenie aplikacji nigdy nie było tak proste - Low-Code na ratunek

W branży IT pojawia się kolejny trend, który ma pomóc zaoszczędzić czas programistom. Pojęcie Low-Code odnosi się do świata wirtualnego i polega na budowaniu aplikacji bez znajomości zaawansowanych kodów oraz eksperckiej wiedzy. Do korzyści często towarzyszącym określonemu podejściu zaliczymy mniejsze nakłady własnej pracy oraz oszczędność czasową i finansową.

Działanie aplikacji i stron internetowych nie jest jednak uzależnione od samego projektu. Pierwsze skrzypce gra pozycjonowanie, dzięki któremu zarządzana platforma e-sprzedażowa przynosi oczekiwane rezultaty w postaci większej liczby odwiedzin użytkowników i realizowanych transakcji zakupowych.

Ludzkie oblicze robota Ameca

Już nie tylko człowiek jest w stanie wyrazić wachlarz emocji, lecz również robot producenta Ameca. Oprócz pokazania różnorodnych uczuć, wyposażony jest także w mikrofony w okolicach uszu oraz kamery w gałkach ocznych. Jego reakcja jest nieco opóźniona, natomiast nie można mu odmówić udzielania rozbudowanych odpowiedzi oraz dopasowania ich do sytuacji, w których się znalazł.

Rozwój technologiczny postępuje, a wraz z nimi rośnie potrzeba na coraz nowsze maszyny, ułatwiające wykonywanie nawet najprostszych czynności. Rok 2022 obfituje w wiele cyfrowych rozwiązań, stawiając na następne lata kolejne wyzwania twórcom z branży IT.