Jak zamontować rekuperator i czy można zrobić to samemu?

Jak zamontować rekuperator i czy można zrobić to samemu?
Montaż rekuperatora to popularne zadanie w dziedzinie poprawy efektywności energetycznej i komfortu wewnętrznego domu. Rekuperacja jest systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W rezultacie zapewnia ona lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach i oszczędność energii. Czy można samodzielnie zamontować rekuperator? Odpowiadamy!

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacyjny system wentylacji mechanicznej umożliwia skuteczne i efektywne wentylowanie pomieszczeń, minimalizując jednocześnie straty ciepła. Warto zaznaczyć, iż tego rodzaju instalację tworzą:

  • wentylatory wywiewne i nawiewne;
  • wymiennik ciepła; 
  • filtry.

Na jakiej zasadzie działa rekuperacja? Najpierw powietrze zewnętrzne zostaje poddane filtrowaniu, a następnie dochodzi do jego wprowadzenia do budynku, podczas gdy zużyte powietrze jest jednocześnie usuwane. W międzyczasie również ciepło z powietrza wydmuchiwanego trafia do świeżego powietrza przychodzącego, minimalizując w ten sposób straty energetyczne. Dzięki temu rekuperacja pomaga utrzymać wysoką jakość powietrza wewnętrznego, jednocześnie obniżając koszty ogrzewania lub chłodzenia. 

Świeże powietrze, które dostaje się do wnętrza, jest nie tylko oczyszczone z bakterii, pyłków i innych zanieczyszczeń, ale także ciepłe, co ma szczególne znaczenie dla komfortu domowników w okresie jesienno-zimowym.

Stworzenie projektu

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek instalacji systemu rekuperacji niezbędne jest wykonanie projektu wentylacji mechanicznej. Powinien być on opracowany przez doświadczonego specjalistę, posiadającego bogate doświadczenie w planowaniu rekuperacji, również w istniejących już budynkach. Dokładne sporządzenie planu pozwoli określić optymalne trasy kanałów wentylacyjnych oraz odpowiednie umiejscowienie czerpni i wyrzutni powietrza.

Dobór elementów systemu rekuperacji 

Na podstawie obliczeń i projektu konieczne jest dobranie odpowiednich komponentów do systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperator powinien mieć odpowiednią wydajność oraz moc, aby zapewnić efektywną dostawę świeżego powietrza do każdego pomieszczenia. Nie warto jednak decydować się na zakup zbyt potężnego urządzenia, które przekracza rzeczywiste potrzeby. Dlaczego? Przede wszystkim prowadzi to do zwiększenia kosztów instalacji. Po drugie, rekuperator nie mógłby działać na optymalnym poziomie, co zwiększyłoby zużycie energii i ograniczyło oszczędności.

Wybór odpowiedniego pomieszczenia

Nie zaleca się instalacji rekuperacji w pomieszczeniach, które nie są podgrzewane. Najlepiej zdecydować się na jej montaż w miejscu o temperaturze nie niższej niż 8 stopni Celsjusza. Jeśli najlepszym miejscem dla urządzenia jest nieużywane poddasze, warto zadbać o odpowiednią izolację. Rekuperator można również ocieplić, co przyczyni się do zwiększenia efektywności i oszczędności energetycznych całego systemu.

Instalacja grzewcza i jej parametry

Podczas montażu rekuperacji należy również zwrócić uwagę na parametry instalacji grzewczej. Jest to szczególnie istotne, gdy w domu wcześniej działała wentylacja grawitacyjna. W takim przypadku należy sprawdzić, czy konieczne jest dostosowanie parametrów systemu grzewczego. W przeciwnym razie może to prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania systemu wentylacji z rekuperacją.

Montaż kanałów wentylacyjnych i przewodów

Po uzyskaniu projektu, wybraniu odpowiedniego sprzętu oraz pomieszczenia należy przystąpić do montażu wentylacji mechanicznej. Ten etap rozpoczyna się od rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych. By poprowadzić kanały wywiewne oraz nawiewne, trzeba najpierw wykuć otwory o odpowiedniej wielkości zarówno w ścianach, jak i sufitach. Następnie przystępuje się do przycięcia przewodów na właściwą długość. Warto też pamiętać, że przewody są łączone ze sobą za pomocą trójników i kolanek. 

Nie można również zapomnieć o tym, że przewody łączące rekuperator z czerpnią, wyrzutnią i skrzynkami rozdzielczymi powinny być ocieplone. Dlaczego? Zapobiega to kondensacji wody wewnątrz instalacji wentylacyjnej. Ponadto przewody należy rozprowadzić prosto, a wszelkie zakręty powinny być łagodne, by umożliwić swobodny przepływ powietrza.

Jak zamontować czerpnię, wyrzutnię i centralę wentylacyjną?

Czerpnia jest odpowiedzialna za doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz do rekuperatora, natomiast wyrzutnia usuwa zużyte powietrze. Z tego względu należy mieć na uwadze, aby zamontować te elementy w odległości co najmniej 2,5 metra od siebie, co pozwoli na efektywne funkcjonowanie. Centralę wentylacyjną najlepiej umieścić w garażu lub kotłowni, zgodnie z precyzyjnymi wskazówkami zawartymi w projekcie. 

Warto także pamiętać, aby urządzenie było łatwo dostępne, ponieważ wymiana filtrów odbywa się kilka razy w roku. Po połączeniu przewodów z rekuperatorem konieczne jest odpowiednie wyregulowanie instalacji wentylacji mechanicznej. Pominięcie tego kluczowego etapu może prowadzić do poważnych zakłóceń w działaniu instalacji oraz kosztownych usterek.

Jak można zauważyć, samodzielny montaż rekuperatora nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, a przede wszystkim kierować się projektem i wybierać wysokiej jakości urządzenia oraz akcesoria do instalacji wentylacji. 

Artykuł i zdjęcia: materiał partnera