Kominki

e-suplement
?zaledwie 30 lat temu powstały pierwsze kominki z wkładami/kasetami. Wytworzono je by zagwarantować pełną kontrolę procesu spalania drewna i maksymalnie wykorzystać opał. W Polsce zagościły kilkanaście lat temu. Najpierw były to wkłady żeliwne. Potem na rynku pojawiły się wkłady wykonane z blachy stalowej i wyłożone szamotem. Żeliwne są tańsze i mają większą odporność na stałą pracę w wysokich temperaturach. Wadami powstającymi już na etapie produkcji mogą być niedokładne pasowanie poszczególnych elementów. Podczas eksploatacji wada żeliwnych kaset jest wrażliwość na szok termiczny i mechaniczne uszkodzenia. Wkłady stalowo-szamotowe są (statystycznie) bardzo trwałe. Szamotowe wyłożenie paleniska jest bardziej od żeliwa odporne na wysokie temperatury i lepiej akumuluje ciepło.

W przedniej ściance wkładów i kaset kominkowych znajdują się regulatory dopływu powietrza do spalania sterujące prędkością spalania drewna, a tym samym mocą grzewczą urządzenia. Uchwyty regulatorów muszą być wykonane z materiałów nienagrzewających się. Większość urządzeń wyposażona jest w tak zwane zimne rączki umożliwiające regulację podczas użytkowania. Wszystkie uszczelnienia wykonuje się ze specjalnej masy odpornej na wysoką temperaturę oraz uszczelek z włókna szklanego - nie z azbestu!

Coraz większą popularnością cieszą się kominki zamknięte (z wkładem), które przy stosunkowo niskich kosztach mogą ogrzać duże powierzchnie. Komora spalania jest tutaj oddzielona od mieszkania specjalną szybą. Ogień w kominku ogrzewa wkład, który dzięki swojej konstrukcji bardzo wydajnie oddaje ciepło do powietrza. Napływa ono przez specjalny kanał nawiewny, dodatkowe szczeliny między obudową i wkładem kominkowym, a także przez kratki w okapie kominka. Po ogrzaniu powietrze unosi się w górę i wydostaje na zewnątrz przez kratki w obudowie kominka lub też jest transportowane specjalnymi kanałami systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP).

Które ogrzewanie jest najlepsze: grawitacyjne czy wymuszone?

Instalację kominków i systemów DGP najlepiej zlecić fachowcom. Niezmiernie ważny jest prawidłowy montaż oraz szczelność instalacji. - Powietrze w systemach DGP może być przenoszone na dwa sposoby ? grawitacyjny i wymuszony. Układ grawitacyjny nie jest skomplikowany ? ogrzane powietrze unosi się do góry, a następnie trafia do kanałów dystrybucyjnych ? tłumaczy Katarzyna Izdebska z Insteo.pl. Takie rozwiązanie jest niezawodne, gdyż nie wykorzystuje dodatkowych elementów mechanicznych oraz stosunkowo tanie. Ma jednak jedną podstawową wadę, można w ten sposób ogrzać tylko pomieszczenia w najbliższym otoczeniu kominka.

Do ogrzania większych powierzchni domu stosuje się układy wymuszone, w których powietrze rozprowadzane jest kanałami o długości do 10 m. - Ten system jest już bardziej skomplikowany. Jego podstawę stanowi aparat nawiewny, który zasysa gorące powietrze i tłoczy je do wszystkich odgałęzień systemu. Musi mieć on dopływ prądu ? niestety przez to jego użytkowanie jest nieco droższe ? dodaje Katarzyna Izdebska. Na wylotach przewodów nawiewnych montowane są kratki z regulacją strumienia powietrza, dzięki temu można ustawiać temperaturę w domu. Dobrze dobrany system potrafi ogrzać nawet 200 metrowy dom. W takim wypadku ważne jest, żeby kominek umieścić w centralnym punkcie domu. Dzięki temu kanały dystrybucji będą miały równą długość, a ciepło będzie równomiernie rozprowadzane.

Kominki są coraz bardziej popularne w Polsce, ich eksploatacja nie jest droga, a sam piec jest eleganckim elementem dekoracyjnym. Na rynku istnieje wiele różnych wzorów kominków, dzięki którym dom nabierze niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo, eksploatacja tej formy ogrzewania pozwoli zaoszczędzić w domowym budżecie.

 

.

 

 

Przeczytaj także
Magazyn