Kosmiczny terminal pasażerski

Kosmiczny terminal pasażerski
e-suplement

Spaceport America

Otwarto pierwszy na Ziemi port kosmiczny. ? pasażerski terminal dla osób które pragną turystycznie polecieć w kosmos. Oprócz terminalu w Spaceport America znajduje się hangar dla suborbitalnych pojazdów rakietowych. Port kosmiczny jest własnością stanu Nowy Meksyk i jego obywateli. Jednak podpisano 20-letni kontrakt z firmą Virgin Galactic i dlatego będą tu stacjonować dwa samoloty WhiteKnightTwo i pięć kosmolotów SpaceShipTwo. Oprócz tego jest miejsce na centrum kontrolne, pomieszczenia przygotowawcze dla przyszłych astronautów i takie, w których będą mogli świętować pasażerowie rejsów.

Kompleks zaprojektował Norman Foster, a futurystycznej konstrukcji nadano imię ?Virgin Galactic Gateway to Space?. Budowle powstały z miejscowych materiałów. Zadbano o ekologiczne rozwiązania, a do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń użyto energii geotermalnej.

Spaceport America rozpoczęto wznosić w 2009 roku w Nowym Meksyku. Koszt budowy obiektów i infrastruktury szacuje się na 209 milionów dolarów. To realizacja marzeń Sir Richarda Bransona i jego zespołu z Virgin Galactic. Firma chce rozwijać kosmiczna turystykę i już  teraz proponuje loty poza granicę atmosfery w cenie 200 tysięcy dolarów od osoby. Przyszli turyści będą startować właśnie z tego portu kosmicznego. Na jego otwarcie zaproszono ponad 150 klientów z 21 krajów, który już wpłacili pieniądze. Chętnych, którzy zarezerwowali ?miejsce w kolejce? na lot w kosmos jest ponad 450.

Richard Branson powiedział o nich: ?Jesteśmy tu z grupą nieprawdopodobnych ludzie, którzy pomagają nam grać czołową rolę w stworzeniu jednej z najbardziej ważnych nowych branż przemysłu w XXI wieku. Nigdy nie wahaliśmy się w swoim oddaniu monumentalnemu zadaniu przygotowania bezpiecznego, niedrogo i czystego dostępu w kosmos?.

Ponadto firma podejmuje kroki zmierzające do rozszerzenia swojej misji poza komercyjną turystykę kosmiczną. Ogłoszono, że w październiku 2011 roku została podpisana umowa, w ramach programu Flight Opportunity NASA o lotach badawczych, której wartość szacowana jest na 4,5 mln dolarów. Podczas uroczystości otwarcia kosmoportu ogłoszono, że nowych rezerwacji lotów dokonały też instytucje edukacyjne w celu wspierania inicjatyw badawczych i by inspirować uczniów.

Brenson i jego dzieci Sam i Holly zostaną pierwszymi komercyjnymi pasażerami firmy. Obecna podczas otwarcia portu kosmicznego Gubernator stanu Susana Martiniez oświadczyła, że ona również ma zamiar odbyć kosmiczną podróż.

Virgin Galactic płaci dzierżawy i ponosi koszty użytkowania portu kosmicznego. W przyszłości przewiduje się, że  z portu kosmicznego będą tez korzystać firmy :Lockheed Martin; Moog-FTS; UP Aerospace, Inc; Armadillo Aerospace; Celestis.

Przeczytaj także
Magazyn