Idealne akwarium dla Docenta

Idealne akwarium dla Docenta
e-suplement
Wiosna w pełnym rozkwicie! Zachwycamy się przyrodą, chcemy mieć jej choć trochę we własnym domu. Dziś coś dla tych młodych techników, którzy kochają zwierzęta, lecz nie wiedzą, co z nimi robić w wakacje lub po prostu nie mają głowy do obowiązków.

Akwaria małe, mniejsze i najmniejsze

Przez wiele szkolnych lat na moim biurku stało stosunkowo małe, bo ledwie kilkunastolitrowe akwarium z kilkoma małymi rybkami. Ryby były jak najbardziej prawdziwe i opieka nad nimi również. Dostarczała mi wiele pozytywnych doświadczeń. Ale to wymaga jednak pewnej odpowiedzialności.

Jako wrocławianin z urodzenia nie mogę nie wspomnieć o tym, że największe w Polsce i w tej części Europy akwarium znajduje się właśnie w samym centrum stolicy Dolnego Śląska. Ma 12 metrów wysokości, 8,5 metra długości, 3,5 metra szerokości, zawiera 120 tysięcy litrów wody stąd masa całości to 200 ton. Nic dziwnego zatem, że stanowi jedną z największych atrakcji Arkad Wrocławskich [2]. Pływające w nim ryby oceaniczne (w tym rekiny czarnopłetwe) zjadają ok. 1,5 kg pokarmu każdego dnia. Rutynowe prace pielęgnacyjne w tak wielkim zbiorniku prowadzone są każdego tygodnia przez wykwalifikowanych akwarystów-płetwonurków.

Żeby nie być posądzonym o niezdrową gigantomanię, dla równowagi wypada również napisać kilka zdań i o najmniejszym akwarium. Anatolij Konenko, artysta-miniaturysta z Syberii, prezentuje w sieci WWW najmniejsze akwarium na świecie [3]. Szklany sześcian o wymiarach 30×24×14 mm wypełniony jest kolorowymi kamyczkami, roślinkami i ledwie 10 mililitrami wody pozwala to na względną egzystencję (przez jakiś czas) trzem małym rybkom (prawdopodobnie narybkowi gupika). Na dodatkowych zdjęciach i filmie zamieszczonym przez twórcę można też zobaczyć odpowiedni do skali minifiltr i napowietrzacz.

W tym miejscu warto, gwoli sprawiedliwości, przestrzec jednak Czytelników przed poważnym traktowaniem tak małych akwariów jako stałego miejsca dla życia ryb. W akwarystyce przyjmuje się zasadę, że na każdy centymetr długości ryby powinien przypadać przynajmniej litr wody (to nie to samo co pojemność akwarium!). Nie należy też męczyć ryb (najczęściej złotych rybek) w akwariach-kulach, ponieważ powoduje to wiele dolegliwości i chorób tych zwierząt.

 

Pomysły na biurkowe akwaria docentowe

Podstawową cechą różniącą akwaria dla Docenta od pozostałych akwariów będzie oczywiście brak wody. Przecież wodę trzeba oczyszczać, może się wylać same kłopoty! Rezygnujemy bezwzględnie! To oczywiście pozwoli nam na znaczne uproszczenie budowy zbiorników... powietrza, możemy zastosować cieńsze szybki (z cienkiej pleksi, folii okładkowej) lub całkowicie zrezygnować z szybek. Ramy akwarium, tak jak i nadbudowy można zbudować z cienkich profili i płytek plastikowych lub jeszcze łatwiej z grubego brystolu.

Oczywiście pomysłów na wykonanie zbiornika dla naszych rybek jest wiele. Warto podpatrywać zarówno rozwiązania małych akwariów hodowlanych, jak i przemyślane rozwiązania modelarsko-artystyczne.

Podobnie jak w przypadku prawdziwej hodowli na początku powinniśmy zdecydować o charakterze akwarium i rodzaju ryb i roślin, jakie się w nim znajdą. Mogą to być rybki rodzime, egzotyczne lub koralowe. Na tym etapie należy określić nie tylko rodzaj ryb, tła, wyposażenia, ale również jednolite pod względem stylu wykonanie całości. Postaram się przedstawić kilka z nich.

Akwarium pluszakowe [8] i [9] zawartość pleksiglasowego zbiornika stanowią tutaj wyłącznie ręcznie uszyte pluszowe (ściślej z polaru) ryby i jednakowe w stylu elementy wyposażenia. Więcej o sposobie wykonania przeczytać można na weirdbuglady.blogspot.com/2008/06/my-favorite-fish.html.

Akwarium kreskówkowe jest parę filmów, których akcja dzieje się pod wodą, a dostępne w Internecie grafiki pozwalają na ich wykorzystanie do realizacji takiego akwarium. Przykładem może być akwarium z bohaterami filmu Gdzie jest Nemo? [10]-[13], zbudowane w emdekowskiej pracowni modelarskiej przez jedenastoletnią Olę (notabene, zwyciężyła tym modelem w swojej kategorii wiekowej ABC, podczas IV Wrocławskich Spotkań Modelarzy Kartonowych w roku 2009 we Wrocławiu wygrała netbooka). Pierwszoplanowe błazenki są dostępne w sieci WWW pod adresem http://paperinside.com/characters/finding-nemo/, dodatkowe tło zostało przygotowane w programie graficznym z użyciem oficjalnych grafik dystrybutora filmu również pozyskanych z Internetu. Całe akwarium (200×140×140 mm) zostało wycięte nożykiem z jednego kawałka niebieskiego brystolu, płaska zdejmowana pokrywa z drugiego. Ramki akwarium mają 10 mm szerokości. Szybki zostały wycięte z folii okładkowych i przyklejone klejem polimerowym do kartonu. Rybki wiszą na cienkich żyłkach wędkarskich zawiązanych na bambusowym pręcie szaszłykowym, opartym o krótsze krawędzie akwarium. To akwarium nie jest zmechanizowane ani oświetlone ? jego urok tkwi w żarcie sytuacyjnym i niezwykle starannym wykonaniu!

Akwaria Creative Park ? te proste, ale jednocześnie doskonale opracowane modele kartonowe są dostępne na szczególnie godnych polecenia stronach firmy Canon: http://cp.c-ij.com/en/contents/2023/aquarium-blue-tang/index.html. Ich charakterystyczne cechy to małe gabaryty akwariów sklejanych z małych kształtowników papierowych, brak przeszkleń oraz jednolita rysunkowa stylistyka zwierząt, roślin i wyposażenia. Modele te są przygotowane do samodzielnego wydruku w typowych domowych drukarkach, posiadają bardzo szczegółowe, rysunkowe instrukcje montażu i są z założenia przeznaczone dla niezaawansowanych modelarzy.

Oczywiście kilka powyższych przykładów nie wyczerpuje wszystkich możliwych do zastosowania w naszym modelu konwencji i stylów. Wszystkim w miarę radzącym sobie z programami przeznaczonymi do obróbki graficznej zdjęć polecam również samodzielne przygotowanie wszystkich potrzebnych elementów, aby stworzyć akwarium fototeksturowe, korzystając z bogatego zbioru ilustracji dostępnych w sieci internetowej.

 Idealne akwarium dla docenta

Tytułowe akwarium zrobimy z brystolu, na przykład korzystając ze specjalnie opracowanego w tym celu pliku PDF (Idealne akwarium dla Docenta). Wydruk (prócz pierwszej strony zawierającej instrukcję) powinien być zrealizowany na brystolu z dobrego bloku technicznego w kolorze czarnym (ściślej prawie czarnym) ew. białym (i pokolorowany według uznania wodoodpornymi markerami tuszu i farb wodnych do tego celu nie polecam).

Sklejenie akwarium (według instrukcji i posiłkując się ilustracjami) nie powinno stanowić wielkiego problemu. Ważne, by użyć dobrego kleju do papieru i odpowiednio docisnąć sklejone powierzchnie na czas wiązania kleju. Siatkę akwarium można drukować na pojedynczych kartkach z czarnego bloku technicznego lub narysować na jednym, większym arkuszu brystolu. Również sklejenie kartonowej nadstawki nie będzie zapewne trudne. Co do koloru nie musi być jak u Forda można wybrać również granat, ciemną zieleń lub ciemny brąz. Folie do oszklenia akwarium znajdziemy w każdym lepiej wyposażonym sklepie papierniczym, ewentualnie w punktach ksero, które oprawiają dokumenty. W razie ich braku można z nich również zrezygnować, podobnie jak w modelach z Creative Park.

Nieco mechaniki, która pozwoli choć trochę popływać kartonowym rybom, bardzo uatrakcyjni nasz model. Jej sercem będzie miniaturowa przekładnia o możliwie dużym przełożeniu. Pozyskamy ją z najtańszego (ośmiogramowego) modelarskiego serwomechanizmu. Będzie to wprawdzie wymagało pewnej operacji na nim, ale to na dziś najprawdopodobniej najlepsze i najtańsze rozwiązanie. W tym celu wyrzucamy elektronikę, natomiast pozostawiamy obudowę, silnik i przekładnię. Mimo że serwomechanizm standardowo zasilany jest napięciem 4,8-6 V, to w tym przypadku korzystniej będzie zmniejszyć napięcie do 1,2-1,5 V (zależnie od tego, czy zasilamy suchym ogniwem, czy akumulatorkiem). Mając nieco wiedzy z podstaw elektroniki, można pokusić się o zasilanie napięciem o kilka dziesiątek wolta mniej, aby jeszcze zmniejszyć prędkość -pływania ryb (patrz film dodany do artykułu na stronie mlodytechnik.pl  silnik zasilany bezpośrednio akumulatorkiem NiCd 1,2 V). Całą mechanikę wraz z zasilaniem i wyłącznikiem mocujemy na pasku grubszego kartonu (1-1,5 mm), wklejonego następnie w pokrywę. Z jej boku konieczne będzie staranne wymierzenie i wycięcie otworu na suwak lub przycisk przełącznika (zależnie od zastosowanego rozwiązania).

Oświetlenie tego typu akwarium jest również możliwe i nawet nietrudne do realizacji. Konieczny będzie jeszcze jeden koszyczek, wyłącznik i kilka (4-6) białych lub niebieskich diod fluorescencyjnych (LED). Diody muszą być zasilane napięciem 3 V z niezależnego obwodu, natomiast silnik nadal pozostawiamy zasilany maksymalnie napięciem 1,5 V (choć lepsze będzie nawet niższe rzędu 0,8-1,0 V).

Opisu sklejania ryb nie będę tu zamieszczał. Zazwyczaj jest on dołączany do wycinanek w formie rysunkowej ? nie będzie kłopotu z jego zrozumieniem, nawet jeśli przygotowali go japońscy twórcy, jak w przypadku modeli wykorzystanych do budowy omawianego tu szczegółowo akwarium.

Tło do akwarium powinno być dostosowane tematycznie i stylistycznie do modeli ryb. Tylną ściankę tła znaleźć w sieci WWW jest najłatwiej (tapety, blogi akwarystów itp.). Nieco trudniej znaleźć tło na dno. Gotowych teł do naszych celów w sieci nie znalazłem -b trzeba było pobawić się w malowanie. Teraz wystarczy tylko zajrzeć tu: ( Koralowe tło do kartonowego akwarium).

Myślę, że akwaria wykonane na podstawie tego artykułu będą cieszyć swoich wykonawców nie mniej niż autora. Mam też nadzieję, że także inni Czytelnicy będą mogli obejrzeć zdjęcia tych modeli na naszym młodotechnikowym forum, gdzie również służę pomocą.

WARTO ZOBACZYĆ RÓWNIEŻ:

http://www.arkadywroclawskie.pl/index.php?level=akwarium&menu=11 - największe akwarium w Polsce

http://www.mmwroclaw.pl/381075/2011/7/31/nurkowali-w-akwarium-arkad-wroclawskich-foto?category=news - jw.

http://www.epidemicfun.com/2011/worlds-smallest-aquarium-with-fish/ - najmniejsze akwarium na świecie

http://konenko.net/index-en.htm - strona Anatolija Konenkowa

http://paperm.jp/craft/living/fish/index.html - proste ryby z Japonii

http://www.nettaigyo.com/corydoras/illust/papercraft/ - modele ryb dennych 3D

Przeczytaj także
Magazyn