Świąteczna choinka

Świąteczna choinka
e-suplement
Do grudniowego numeru Młodego Technika dołączyliśmy pocztówkę z choinką. Choinka może rozbłysnąć kolorowymi światełkami i nie trzeba do tego ani pieniędzy, ani specjalnych umiejętności, ani lutownicy.

CHOINKA-POCZTÓWKA

Zestaw elementów do montażu choinki

dla Prenumeratorów GRATIS!

Prenumeratorzy drukowanej wersji MT takie elementy mogą zamówić gratis na www.mlodytechnik.pl/choinka.

Jeszcze nie prenumerujesz MT?

SZKOŁY mające prenumeratę MT na rok 2017

mogą zamówić gratis pakiet 10 zestawów (10 pocztówek + 10 kompletów elementów elektronicznych + materiały dydaktyczne) na www.mlodytechnik.pl/pakiet.

Zamówienia większej liczby pakietów (ze zniżką 40% dla szkół prenumerujących MT, tj. w cenie 40 zł za pakiet) przyjmujemy mailowo – prenumerata@avt.pl.

Lampki na choince może zapalić każdy!

  1. Szpilką, igłą lub cyrklem wykonujemy otwory w oznaczonych miejscach pocztówki.
  2. Montujemy czerwoną diodę LED na szczycie choinki, a 6 żółtych – na gałęziach, przewlekając nogi diod przez otwory wykonane w kroku pierwszym. Każda dioda ma jedną nogę dłuższą, a drugą krótszą; po stronie krótszej nogi dioda jest ścięta. Na symbolu diody miejsce, gdzie powinna znaleźć się noga krótsza, jest również zaznaczone ścięciem.
  3. Nogi diod wyginamy zgodnie z rysunkiem na odwrocie pocztówki, w kierunku oznaczonym niebieską linią, symbolizującą połączenia elementów. Bardziej oddalone od siebie elementy należy łączyć drutem.
  4. Montujemy rezystory zgodnie z rysunkiem na pocztówce (identyfikujemy je po kolorach pasków) i również łączymy je z powstającym obwodem zgodnie z oznaczeniami na odwrocie pocztówki.
  5. Montujemy tranzystor w pozycji ścięciem do góry, zgodnie z rysunkiem na pocztówce.
  6. Montujemy złączkę baterii. Czarny przewód podłączamy do miejsca oznaczonego „–”, a czerwony do miejsca oznaczonego „+”.
  7. Zaginamy tekturkę wzdłuż przerywanej linii. Zagięcie to po obciążeniu podłączoną do złączki baterią posłuży nam jako podstawa choinki (baterii 9V nie ma w komplecie, należy ją dokupić).

 

Obejrzyj na YouTube film "Świąteczna choinka od Młodego Technika":

 

Przeczytaj także
Magazyn