Kataliza heterogeniczna

Kataliza heterogeniczna
e-suplement
Kataliza heterogeniczna ma miejsce, gdy katalizator i reagenty znajdują się w różnych fazach, np. ciało stałe i roztwór ciekły lub ciało stałe i gaz. Substraty osadzają się na powierzchni katalizatora (adsorpcja) i reagują ze sobą. Następnie gotowy produkt jest uwalniany (desorpcja), a katalizator wiąże kolejne cząsteczki substratów. Reakcje zachodzące na katalizatorach stałych (tzw. kontaktach) są podstawą wielu procesów przemysłu chemicznego.

W pierwszej próbie przeprowadzimy utlenianie etanolu na kontakcie miedzianym. Do eksperymentu potrzebny będzie palnik spirytusowy napełniony denaturatem oraz spirala wykonana z drutu miedzianego (fotografia 1). Drut zwijamy na szklanej bagietce, a średnica spirali musi być dopasowana do grubości knota palnika tak, aby swobodnie się na nim mieściła (nie może być jednak zbyt luźna). Po zapaleniu palnika nakładamy spiralę na knot i pozwalamy się jej ogrzać (fotografia 2). Po około minucie gasimy płomień nakładając na moment szklany kołpak, po czym szybko go zdejmujemy. Możemy zauważyć dalsze żarzenie się spirali spowodowane przebiegająca reakcją utleniania etanolu do aldehydu octowego na rozgrzanym kontakcie miedzianym (fotografia 3):

wzor_1

Drugi eksperyment jest często prezentowany na pokazach jako „chemiczne świetliki”. Widowiskowa próba rzeczywiście przypomina krążące w letnią noc robaczki świętojańskie. Do wykonania doświadczenia potrzebne będą: tlenek chromu(III) Cr2O3 i woda amoniakalna NH3aq (fotografia 4). Kilka cm3 roztworu amoniaku nalewamy do dużej kolby (fotografia 5) lub butelki, zamykamy naczynie i odstawiamy je w ciepłe miejsce. Na łyżeczce do spalań lub metalowej blaszce ogrzewamy w płomieniu palnika porcję Cr2O3 (fotografia 6). Rozżarzony tlenek chromu(III) wsypujemy do wypełnionej oparami amoniaku kolby (fotografia 7) i szybko ją zamykamy (fotografia 8). Pył Cr2O3 katalizuje reakcję utleniania amoniaku do wolnego azotu:

Oprócz N2 powstają również tlenki tego pierwiastka. Egzotermiczna reakcja powoduje świecenie cząstek tlenku chromu(III), które przez dłuższy czas wirują w naczyniu na podobieństwo latających owadów. Wykonanie próby w zaciemnionym pomieszczeniu zwiększy jej atrakcyjność. Po reakcji wnętrze kolby zasnuwa para wodna (fotografia 9).

Obejrzyj film  - Utlenianie etanolu na kontakcie miedzianym:

Obejrzy film - Chemiczne świetliki:

Przeczytaj także
Magazyn