Nastolatek z Polski wśród elitarnego grona mówców

Rio de Janeiro, miasto ostatnich igrzysk olimpijskich. To właśnie tam 31 uczniów z 15 krajów wzięło udział w Youth Leadership Forum. Wśród nich Polak, Konrad Puchalski, 16-latek z Zielonej Góry.

Konrad Puchalski został jednym z najlepszych młodych mówców na świecie, wygrywając w międzynarodowym konkursie wystąpień publicznych skierowanym do gimnazjalistów i licealistów EF Challenge. Zdecydowałem się wziąć udział w EF Challenge, ponieważ bardzo dobrze znam język angielski, którego uczę się od dziesięciu lat i uznałem, że to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Poza tym myślę, że konkurs może pomóc mi w dostaniu się do dobrego liceum, a później nawet na studia - wyjaśnił 16-latek.

Konrad Puchalski

Co roku w ramach konkursu uczestnicy nagrywają krótki film ze swoim przemówieniem w języku angielskim na podany przez organizatorów temat. Pytanie konkursowe 2016 brzmiało: czy uważasz, że wszystko jest możliwe? W swoim wideo Konrad Puchalski wyjaśnił: Nikt nie powinien ci nigdy mówić, że czegoś nie możesz. Jedyną osobą, która może o tym decydować jesteś ty sam.

Ogrom chęci i determinacji opłacił się 31 zwycięskim nastolatkom, którzy zostali wybrani spośród tysięcy zgłoszeń. Na zwycięzców konkursu EF Challenge 2016 czekało wiele nagród: dwutygodniowy wyjazd na zagraniczny kurs językowy, trzymiesięczny kurs języka angielskiego online, wycieczka klasowa do Wielkiej Brytanii lub Singapuru czy wyjazd na EF Youth Leadership Forum w EF Rio Village w Brazylii.

W forum dla młodych liderów, które odbyło się w dniach 11-15 sierpnia 2016, uczestniczyło 31 uczniów w wieku 13-19 lat z 15 krajów. Podczas forum, uczestnicy nie tylko kształcili swoje oratorskie i językowe zdolności, ale również uczestniczyli w interaktywnych warsztatach. Brali udział także w projektach grupowych, uczyli się współpracy i komunikacji międzynarodowej oraz „design thinking”, czyli podejścia do innowacji opartego na specyfice procesu projektowania.

W ramach YLF nauczyłem się pracy projektowej i rozwiązywania problemów poprzez tworzenie odpowiednich produktów i usług. Uczestniczyłem również w ciekawych warsztatach, np. poświęconych tolerancji. Na pewno podszkoliłem też swój język angielski. To był mój pierwszy taki wyjazd zagraniczny - zdziwiłem się pozytywną atmosferą i tym, jak wszyscy byli dla siebie mili. W Brazylii poznałem inne kultury, dzięki czemu stałem się jeszcze bardziej otwarty na świat – podsumował Konrad Puchalski.