Leguś - edukacyjny robot dla każdego

17 letni uczeń Liceum Salezjańskiego w Legionowie Adam Kita zbudował i opracował robota wielozadaniowego Leguś. Robot jest przeznaczony dla wszystkich chcących wkroczyć w fascynujący świat robotyki. Kilka wersji robota ma zaspokoić potrzebny różnych grup wiekowych. Adam stworzył także specjalną wersję robota dla szkół, dając nauczycielom pełną kontrolę nad robotem w trakcie zajęć.

Robot Leguś jest niedrogim, edukacyjnym robotem, którego można rozbudować. Obudowa została tak zaprojektowana, aby można ją było wykonywać przy użyciu drukarki 3d, frezarki CNC lub plotera laserowego. Taka technika produkcji nie wymaga ogromnych nakładów finansowych i umożliwia tworzenie obudów z różnych materiałów, w wielu kolorach.

Robot jest wyposażony w mikrokontroler Atmega328, sterownik silników DRV8835 (max. 1,2 A na silnik), konwerter USB-UART, generator wysokich dźwięków i ładowarkę akumulatorów. Oprócz płytki bazowej robot ma ultradźwiękowy czujnik odległości pozwalający na wykrycie przeszkód i czujniki odbiciowe pozwalające wykryć zmiany w podłożu. Dzięki temu robot może śledzić linię lub utrzymywać się na ringu. Robot jest też wyposażony w fotorezystory pozwalają na określenie natężenia światła, dzięki nim może on podążać za światłem. Odbiornik podczerwieni pozwala sterować robotem za pomocą pilota.

Zaletą i dużym ułatwieniem jest polski interfejs graficznego środowiska programowania oraz cykl interaktywnych kursów learningowych. Pasją Adama jest tworzenie robotów oraz krzewienie robotyki wśród dzieci i młodzieży, pragnie dołożyć swoją cegiełkę do popularyzacji prawdziwej robotyki wśród najmłodszych.

Obecnie uczeń zbiera fundusze na platformie PolakPotrafi pozwalające na uruchomienie produkcji pierwszej serii robotów Leguś.

Film prezentujący zawody robotów Leguś w Kobiałce: