Kosmiczna wystawa GATEWAY TO SPACE już w Polsce

Kosmiczna wystawa GATEWAY TO SPACE już w Polsce
Największa na świecie wystawa Gateway to Space pod patronatem NASA po raz pierwszy w Warszawie. Bogata kolekcja amerykańskich i radzieckich eksponatów wprost z US Space Rocket Center i NASA Visitor Center prezentująca historię kosmicznych podróży od ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego.

Wśród ponad 100 kosmicznych eksponatów, prezentowanych już od 19 listopada na 3000 metrach kwadratowych przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie zobaczyć można m.in. oryginalny moduł pochodzący ze stacji kosmicznej MIR, międzynarodową stację kosmiczną ISS, modele rakiet m.in. rakietę Sojuz o długości 46 metrów, promy kosmiczne - Wostok i Woschod, dwutonowy silnik rakietowy, Sputnik 1, kapsułę Apollo, łaziki kosmiczne Lunar Rover, który uczestniczył w misji Apollo, autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych, oryginalne skafandry kosmonautów w tym umundurowanie Gagarina, asteroidy i kamienie księżycowe. Wszystkie eksponaty można dotknąć i obejrzeć, a także wejść do środka większości z nich. 

Kilkanaście symulatorów pozwoli nam m.in. odbyć lot na Księżyc, poczuć stan nieważkości, pomajsterkować przy stacji kosmicznej wśród gwiazd czy postawić swoją stopę na srebrnym globie. Ekspozycja ukazuje techniczne i naukowe aspekty podróży w kosmos, skupiając się na historii misji kosmicznych i ich ścisłym związku z człowiekiem, przedstawiając przedmioty związane z codziennym życiem kosmonautów na orbicie okołoziemskiej.

Opuszczając wystawę ma się nieposkromione wrażenie powrotu z odległej galaktyki. Jedyna możliwość aby „dotknąć i poczuć” w sposób tak bezpośredni otchłani kosmicznej. Czas, by doświadczyć na własnej skórze nieziemskich wrażeń! Gateway to Space to prawdziwa brama do przestrzeni kosmicznej. To także zbiór sensacyjnych wydarzeń, doskonała lekcja historii oraz okazja do eksploracji kosmosu zarówno dla młodszych, jak i starszych odbiorców.  Wystawa potrwa do 19 lutego 2017 roku.