Podstawy rysowania - jak z laika stać się artystą?

Podstawy rysowania - jak z laika stać się artystą?
Sztuka rysowania to proces czasochłonny, podobnie jak w przypadku innych dziedzin, w których dąży się do perfekcji. Od czego należy rozpocząć naukę rysunku? Jak wypracować swój własny, unikatowy styl?

Na samym początku - analizuj

Aby nauka rysunku przebiegła zgodnie z planem, powinieneś rozpocząć ją od opanowania podstawowych zasad procesu kreacyjnego. Mowa o wnikliwej analizie takich zagadnień jak: działanie perspektywy, zasady światła odbitego, znajomości proporcji czy obserwacji rzeczywistości. 

Czego potrzebujesz na pierwszym etapie nauki?

Na samym początku Twojej przygody z rysunkiem wystarczy kartka B2 i ołówek. Postaraj się poprowadzić linie ciągłe przez całą długość kartki. Podczas wykonywania tego ćwiczenia pamiętaj o tym, aby kreski były proste. Nie odrywaj nadgarstka - to bardzo ważne. Kolejnym etapem jest kreślenie spirali, które mają na celu wypracowanie tworzenia form kolistych. W tym przypadku rozpocznij od zewnętrznej strony okręgu, a potem kontynuuj "proces treningowy", rysując od środka. Na koniec przejdź do nadawania światłocienia i w tym celu postaraj się o zaciemnienie figury poprzez licznie stawiane, pionowe kreski. Ostatecznie skup się na tworzeniu skośnych linii w poziomie.

Jak nakreślić linię horyzontu?

Proces twórczy perspektywy jednozbiegowej należy rozpocząć od postawienia poziomej linii na całej długości kartki A4. Następnie należy zamieścić tzw. punkt zbiegu, za sprawą którego uzyskasz perspektywę jednozbiegową. W konsekwencji wszystkie dalsze rysunkowe poczynania nad horyzontem będą postrzegane przez rysownika z dołu, a te widziane pod nim - dostrzegalne będą od góry.

Sięgnij po książkę, trzymaj ją równolegle do podłoża, a jedną krawędź unieś przed siebie. Systematycznie podnoś i opuszczaj przedmiot, aby obserwować zmieniającą się tendencję. Następnie przenieś obserwacje na papier, chwyć za ołówek, nakreśl linię znajdującą się równolegle od horyzontu, a potem połącz jej końce z punktem zbiegu. W ostatecznym etapie, dodaj tylną krawędź przedmiotu między horyzontem, a wcześniej narysowaną linią.

Samodzielny proces doskonalenia rysunku

Choć wiele osób może doszukiwać się talentu wśród praktykantów rysowania, to bez zaangażowania, wysiłku i chęci do pracy nie osiągnie się zadowalających efektów. Nagrania audiowizualne zamieszczane w sieci stanowią jedynie dodatkową pomoc w przyswajaniu wiedzy. Warto jednak sięgnąć po porady tych, którzy znajdują się na najwyższych miejscach w wynikach SERP. To niewątpliwe zasługa procesów, określanych jako pozycjonowanie. Google doskonale wie (choć można powiedzieć, że bardziej domyśla się), jakie treści pomogą Ci przy stawianiu pierwszych kroków w procesie twórczym. Nie ograniczaj się wyłącznie do wskazówek w sieci. Korzystaj z porad ekspertów i doskonal umiejętności podczas kursów.