Jakie są najlepsze sposoby na zdobywanie doświadczenia jako junior developer?

Jakie są najlepsze sposoby na zdobywanie doświadczenia jako junior developer?
Junior developerzy, czyli początkujący specjaliści IT, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że jednym z najważniejszych elementów branych pod uwagę przez rekruterów jest posiadane przez nich doświadczenie. Bez niego znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia może być bardzo trudne. W jaki sposób zdobyć doświadczenie? Szereg cennych porad i wskazówek prezentujemy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Po pierwsze: nauka programowania

Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest opanowanie podstaw programowania. W jaki sposób można pozyskać wiedzę w tym temacie? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących zacząć karierę w branży IT. Podstawową wiedzę na temat programowania można pozyskać czytając podręczniki, e-booki czy oglądając bezpłatne filmy instruktażowe w internecie. Po opanowaniu podstaw można następnie postawić na naukę konkretnych technologii.

Dla początkujących programistów bardzo często organizowane są specjalne szkolenia, tzw. bootcampy. Polegają one na przekazaniu bardzo dokładnej wiedzy dotyczącej konkretnego języka programistycznego. Osoby, które ukończą taki kurs, wiedzą zdecydowanie więcej o konkretnej technologii, dlatego ich szanse na znalezienie pracy w późniejszym czasie są dużo wyższe.

Do grona najpopularniejszych technologii programistycznych zalicza się m.in. CSS, JavaScript, HTML czy C##. Po opanowaniu umiejętności przychodzi czas na zdobywanie doświadczenia. Portfolio oraz wszelkie doświadczenia zawodowe są w sposób szczególny brane pod uwagę przez rekruterów. Bez tego nasze szanse na znalezienie wymarzonej pracy będą znacznie niższe. 

Jak pokazuje rekrutacja IT - mindboxgroup.com/pl/ - zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów w dalszym ciągu jest ogromne. Z tego względu doświadczeni fachowcy nie mają trudności z wyszukaniem oferty pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom. 

Udział w praktykach i stażach 

Jedną z najlepszych możliwości na zdobycie doświadczenia przez początkujących specjalistów IT jest branie udziału w stażach i praktykach. Jest to forma zatrudnienia stosowana przez wiele firm - wystarczy przejrzeć oferty pracy IT - mindboxgroup.com/pl/, to przekonamy się, jak dużo jest tego typu propozycji dla początkujących. 

Staże i praktyki są dobrym sposobem na poszerzanie doświadczenia. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że są to różne pojęcia. Praktyki są dedykowane przede wszystkim do studentów - mogą być bezpłatne lub płatne. Czas ich trwania a także zakres obowiązków praktykanta nie są ustalane w sposób odgórny. 

Z kolei staże są kierowane zazwyczaj do tych osób, które swoją edukację już zakończyły i szukają firmy, w której mogłyby stawiać pierwsze kroki w zawodowej karierze. Warto nadmienić, że staże, które są organizowane przez urzędy pracy, mają to do siebie, iż po ich zakończeniu firma ma obowiązek zatrudnienia stażysty na minimum trzy miesiące. 

To, co łączy zarówno staże jak i praktyki, to wynagrodzenie - zazwyczaj jego wysokość nie jest imponująca. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że jest to doskonały sposób na opanowanie pewnych umiejętności i zdobycie cennego doświadczenia. Dzięki zdobytym w ten sposób kwalifikacjom nasza pozycja na rynku pracy będzie zdecydowanie lepsza. 

Tworzenie własnych projektów

Ważnym atutem, który może zachęcić rekrutera do wybrania właśnie nas, jest realizacja własnych projektów. W przypadku zdecydowanej większości firm jednym z najważniejszych wymogów wobec osób ubiegających się o zatrudnienie jest posiadanie własnego portfolio. Jest to prosty sposób na udowodnienie, iż dany kandydat posiada nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także szereg praktycznych umiejętności.

Mimo iż wydawać by się mogło, że realizacja pierwszego projektu może być trudna, to w istocie po opanowaniu określonych podstaw nie powinniśmy mieć z tym większych trudności. Jeśli nie mamy żadnego pomysłu na swoje testowe projekty, warto zainspirować się realizacjami z internetu lub poprosić o poradę znajomych. W ten sposób na pewno uda nam się stworzyć projekt, który nie umknie uwadze rekruterów i zwiększy nasze szanse na znalezienie pracy.

Właściwe zaplanowanie kariery - nauka odpowiednich technologii programistycznych 

Właściwe zaplanowanie kariery programisty pełni bardzo istotną rolę. Warto zacząć to od wyboru odpowiedniej technologii, w której chcielibyśmy się specjalizować. W tym momencie języków programistycznych jest mnóstwo. Tę decyzję najlepiej jest podjąć uwzględniając popularność poszczególnych języków. Do grona najpopularniejszych technologii zalicza się Java, Python, C++, JavaScript. 

ARTYKUŁ PARTNERA