Rozwijanie umiejętności programowania a nauczanie przedmiotów ścisłych

Rozwijanie umiejętności programowania a nauczanie przedmiotów ścisłych
Postęp technologiczny nie zwalnia. Jest wręcz przeciwnie. Nowe technologie obecne są w niemal każdej dziedzinie życia. Dla szkoły oznacza to nowe wyzwania. Mowa tu o konieczności wprowadzenia takiej edukacji, która przygotowywać będzie młodych ludzi do życia w skomputeryzowanym świecie, w którym rządzi cyfrowa informacja. Dlatego coraz większą uwagę kładzie się już nie tylko na naukę przedmiotów ścisłych, ale także na naukę programowania. Co ciekawe, obie te dziedziny mają ze sobą wiele wspólnego.

Przedmioty ścisłe a nauka programowania

Wiedza z zakresu przedmiotów ścisłych pozwala lepiej zrozumieć świat. Rozwija umiejętność logicznego i krytycznego myślenia. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach przeżywają one swój rozkwit. Wynika to choćby z tego, że bez nich nie byłby możliwy postęp technologiczny. To z kolei oznacza konieczność zmian w systemie edukacji. Przykładem może być tu choćby wprowadzenie kilka lat temu obowiązkowej matematyki na maturze.

Zmiany w tym zakresie są jednak coraz większe. Widać to choćby po rosnącym zainteresowaniu młodych ludzi nauką programowania. To obecnie jedna z najbardziej pożądanych i najlepiej opłacanych umiejętności. Dobrze o tym wiedzą największe koncerny specjalizujące się w nowych technologiach. Taką firmą jest choćby Apple. Marka od dawna wspiera naukę programowania wśród dzieci i młodzieży. W jaki sposób?

Apple a nauka programowania

Marka Apple oferuje programy do nauki programowania zarówno dla osób dopiero początkujących, jak i dla tych, którzy kodowanie swoich pierwszych aplikacji mają już za sobą. We wszystkich tych programach wykorzystywany jest język kodowania Swift - ten sam, który stosowany jest przez profesjonalnych programistów tworzących zaawansowane aplikacje na urządzenia Apple. Marka przygotowała dwa programy edukacyjne. Pierwszy to "Każdy może kodować" i jest on przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Drugi program to "Tworzenie programowania w języku Swift", który przeznaczony jest dla studentów uczelni wyższych.

Aplikacja Swift Playgrounds

Uczniowie szkół podstawowych i średnich do nauki programowania wykorzystują aplikację Swift Playgrounds. Program pozwala na szybką naukę podstaw kodowania poprzez kierowanie postaciami w trójwymiarowym świecie. Młody użytkownik buduje za pomocą poznanych podstaw języka programowania aparat fotograficzny, edytor zdjęć i aplikację do obsługi aparatów. Wraz z postępami w nauce na użytkownika czekają kolejne wyzwania. Mowa tu choćby o wykonywaniu zabawnych zadań na placach budowy, których celem jest podnoszenie umiejętności programowania. Co ważne, aplikacja pozwala na udostępnianie swoich prac znajomym. Dzięki temu młody człowiek może się pochwalić wśród przyjaciół i rodziny swoimi umiejętnościami kodowania.

Wsparcie dla nauczycieli

W nauce programowania marka Apple wspiera oczywiście także samych nauczycieli. Mogą oni skorzystać ze specjalnie przygotowanych podręczników, które dokładnie omawiają poszczególne funkcje aplikacji. Dodatkowo podręczniki zawierają lekcje, które pomagają uczniom uczyć się nowych koncepcji kodowania poprzez nauki ścisłe. To także zbiór wielu ćwiczeń i zadań. Wszystko po to, aby nauka programowania była zarówno efektywna, jak i przyjemna. Warto tu podkreślić, że marka Apple przygotowała także serię laptopów MacBook, które dedykowane są właśnie nauczycielom. Z ofertą zapoznać można się na: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/apple/rodzaj-laptopa_laptop-dla-nauczyciela.

ARTYKUŁ PARTNERA