Jan-Krzysztof Duda mistrzem Polski

Jan-Krzysztof Duda mistrzem Polski
W rozegranych w maju 2018 r. w Warszawie szachowych mistrzostwach Polski złoty medal zdobył najmłodszy uczestnik turnieju - dwudziestoletni arcymistrz Jan-Krzysztof Duda. W dniu otwarcia odebrał prestiżowe wyróżnienie Polskiego Związku Szachowego - "Hetmana 2017". Zostało ono przyznane dla najlepszego zawodnika roku, m.in. za brązowy medal w drużynowych mistrzostwach świata, brązowy medal za wynik indywidualny na drugiej szachownicy w drużynowych mistrzostwach Europy, wicemistrzostwo Europy w szachach szybkich oraz popularyzację dyscypliny w programie telewizyjnym "The Brain - Genialny Umysł". W odróżnieniu od kilku najwybitniejszych czołowych szachistów, nasz młody arcymistrz zdecydował się dzielić sport wyczynowy na najwyższym poziomie ze studiami wyższymi. Podjął indywidualny tok nauki na pierwszym roku Wydziału Wychowania Fizycznego krakowskiej AWF, na kierunku Sport.

Jan-Krzysztof Duda urodził się 26 kwietnia 1998 r. w Krakowie. W szachy nauczył się grać, gdy miał pięć lat. W roku 2005 zdobył Puchar Polski juniorów do lat 8 i tytuł międzynarodowego mistrza Niemiec w tej samej kategorii wiekowej. W 2008 r. został mistrzem świata do lat 10, a w następnym roku wicemistrzem świata do lat 12. W 2012 r. odniósł kolejne sukcesy w międzynarodowych turniejach (1) - m.in. wygrał mistrzostwa Europy juniorów do lat 14, a w roku 2013 zdobył złoty medal drużynowych mistrzostw Europy juniorów do lat 18.

1. Jan-Krzysztof Duda i moja żona Elżbieta Sobótka - oboje są laureatami prestiżowego wyróżnienia powiatu wielickiego "Perły Wieliczki". Zdjęcie zrobiono podczas mistrzostw Europy w szachach szybkich i błyskawicznych, rozegranych w Warszawie 14-16 grudnia 2012 r. (fot. Jan Sobótka)
2. Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda, 2017 (źródło: ugra2017.fide.com)

W październiku 2013 r. Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) przyznała piętnastoletniemu Jankowi tytuł arcymistrza szachowego. Był wtedy najmłodszym arcymistrzem szachowym w Europie i drugim na świecie, po o rok młodszym chińskim graczu Wei Yi. Warto dodać, że najmłodszym arcymistrzem w dotychczasowej historii szachów był Sergey Karjakin z Ukrainy (obecnie reprezentant Rosji) - został nim w roku 2002, w wieku dwunastu lat i siedmiu miesięcy.

Łącznie Jan-Krzysztof Duda (2) zdobył już kilkadziesiąt medali w rozgrywkach z cyklu mistrzostw Polski, Europy i świata w różnych kategoriach wiekowych. W 2017 r. zwyciężył również w jednym z odcinków telewizyjnego programu "The Brain - Genialny Umysł" (http://bit.ly/2MmiBmk).

1 lipca 2017 r. nasz młody arcymistrz został pierwszym polskim juniorem, który przekroczył barierę 2700 punktów na liście Międzynarodowej Federacji Szachowej. Obecnie, z wynikiem 2737.3, zajmuje 21 miejsce na świecie i jest wśród tej 21-osobowej czołówki szachistą najmłodszym (dane na 13 czerwca 2018 r.).

Pierwszym trenerem Jana-Krzysztofa Dudy był Andrzej Irlik, kolejnym - Leszek Ostrowski. Zawodnik współpracował również z Kamilem Mitoniem i Jerzym Kostro.

Pokaz młodej siły

Jan-Krzysztof Duda z przewagą 1 pkt zwyciężył w indywidualnych mistrzostwach Polski w szachach, rozegranych w dniach 11-21 maja 2018 r. w Warszawie. Dwudziestoletni dziś gracz z Wieliczki rozpoczął turniej od czterech remisów i zapowiadało się, że walka o najwyższe miejsce nie będzie łatwa. Jednak druga część zawodów była pokazem siły najmłodszego uczestnika turnieju. Wygrał cztery partie z rzędu, pokonując m.in. zdobywcę srebrnego medalu, Kacpra Pioruna, i dotychczasową "jedynkę" polskiej listy rankingowej, Radosława Wojtaszka. Po remisie w ostatniej partii, z dorobkiem 6,5 pkt, Duda zdobył pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw Polski (tabela 1).