Wznieś się na wyżyny

Wznieś się na wyżyny
Niewiele jest dobrych zdjęć prezentujących drapieżne ptaki z bliska w czasie lotu. Takie ujęcie jest sporym wyzwaniem i wymaga naprawdę dużych umiejętności, cierpliwości i praktyki. Fotograf dzikiej przyrody Matthew Maran podkreśla, że kluczem do wykonania zdjęć takich, jak to jest po prostu upór. Spędził godziny, próbując uchwycić ptaka w locie, był cały czas w gotowości, ale większość ze zdjęć do niczego się nie nadawała. Poznaj najlepsze sposoby na fotografowanie dostojnych drapieżników.

"Światło nie było dobre", przyznaje Matthew. "Orzeł leciał nie w tym kierunku lub w ogóle nie chciał się poderwać... Jednak przeczekanie całego dnia w tym miejscu i powrót dnia następnego sprawiły, że jeszcze bardziej się wciągnąłem w to zadanie, zacząłem obserwować ptaka, starałem się wyczuć sygnały, które wskazywały na gotowość do lotu i przewidzieć z odpowiednim wyprzedzeniem jego zachowanie".

"Niesamowicie istotna jest umiejętność szybkiego reagowania. Dobrze, gdy aparat ma tryb seryjny, co najmniej 5 kl./s. To bardzo pomaga, gdyż daje duży wybór zdjęć, które można poddać ostatecznej obróbce, sięgając po najlepsze spośród nich". Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z fotografowaniem ptaków, najlepiej zacznijcie w najbliższym ZOO. Będziecie mieli pewność, że spotkacie tam konkretne gatunki, również trajektorie ich lotu będą łatwe do przewidzenia.

Jeżeli poczujecie, że jesteście gotowi na wyjście w teren, nie zapuszczajcie się sami za daleko w dzicz. "Zbliżanie się do ptaków to ciężka sprawa. Okazy, które są przyzwyczajone do obecności ludzi nie płoszą się tak łatwo i są łatwiejszym obiektem do fotografowania. To bardzo duże ułatwienie, gdyż przy fotografowaniu w terenie często trzeba spędzić wiele godzin, a nawet dni, zanim uda nam się wykonać ciekawe i mocne ujęcie".

Macie ochotę już teraz wyjść i „zapolować” na drapieżnika? Poczekajcie jeszcze chwilę! Przeczytajcie najpierw nasze wskazówki...

Zacznijcie już dzisiaj...

  • Załóżcie na lustrzance teleobiektyw i ustawcie aparat na tryb Priorytetu czasu otwarcia migawki, ostrzenie w trybie śledzącym i tryb zdjęć seryjnych. Do zamrożenia ruchu potrzebujecie czasu ok. 1/500 s.
  • Gdy wyczekujecie, aż obiekt wzbije się w powietrze w określone miejsce, wykonajcie zdjęcie testowe i sprawdźcie tło. Jeżeli składa się głównie z liści, histogram będzie miał wypiętrzenia pośrodku. Jeśli tło jest w cieniu, histogram będzie skupiony bliżej lewej. Natomiast jeżeli fotografujecie na tle nieba, wykres będzie skupiał najwyższe wartości po prawej stronie, w zależności od jasności nieba.