Dynamiczne zdjęcie auta

Dynamiczne zdjęcie auta
Nie musisz wydawać fortuny na specjalne, używane w branży reklamowej uchwyty do wykonywania zdjęć szybko poruszających się samochodów (tzw. Rig shots). Specjalista od zdjęć aut, Richard Pardon, mógł skorzystać z jednej z metod fotografowania wykorzystywanych na potrzeby czasopism pełnych błyszczących modeli pojazdów, ale stojąc przed zadaniem sfotografowania Hondy S2000, zdecydował się na prostsze rozwiązanie.

"Użyłem uchwytu z przyssawką Manfrotto F1000. Jest on wyposażony w przegub i 5/8-calowy trzpień do mocowania korpusu aparatu” – zdradza Richard. „Przykleiłem przyssawkę z boku dolnej części maski, nie tylko w celu uzyskania jak najlepszej kompozycji, ale również ze względu na fakt, że blacha karoserii samochodu jest najsztywniejsza właśnie w narożnikach".

"Jedynym dodatkowym sprzętem, który przyda Ci się do wykonania takiego zdjęcia będzie filtr neutralny szary lub o regulowanej gęstości – w zależności od tego, na jak długo chcesz otworzyć migawkę i jak silny ma być efekt rozmycia ruchu. Akcesoria te zmniejszają ilość światła docierającego do matrycy i umożliwiają tym samym użycie dłuższych czasów naświetlania w świetle dziennym".

"Filtr neutralny szary zmniejsza natężenie światła o stałą wartość, na przykład o dwa stopnie przysłony, a regulowanym filtrem szarym można obracać i dostosowywać jego siłę tłumienia światła (zazwyczaj w zakresie od dwóch do ośmiu stopni). Nie jest to nasadka niezbędna do fotografowania z uchwytem, ale jeśli światło słoneczne będzie silne, to taki filtr może się okazać niezbędny".

"Wykonałem kilka testowych ujęć zaparkowanego auta i byłem zadowolony z ekspozycji. Zdjęcia takie jak to zwykle powstają przy wyłączonym silniku, ponieważ jego drgania przenosiłyby się na aparat. Chciałem użyć około 3-sekundowego czasu naświetlania, wyregulowałem więc swój filtr szary o zmiennej gęstości i robiłem zdjęcia próbne tak długo, dopóki nie uzyskałem prawidłowej ekspozycji. Po zablokowaniu ostrości wskoczyłem na siedzenie kierowcy i zjechałem w dół ze wzgórza, zdalnie wyzwalając migawkę aparatu".

Zacznij już dzisiaj...

  • Weź aparat o niezbyt ciężkim korpusie i starannie dobierz lokalizację. W zależności od miejsca sesji, niezbędne może być wystąpienie do lokalnych władz o pozwolenie na fotografowanie.
  • Ceny mocnych uchwytów z przyssawkami zaczynają się od 300 zł. Przy wyborze pamiętaj jednak, że akcesorium takie musi utrzymać ciężar aparatu z obiektywem.
  • Nie musisz wcale jechać bardzo szybko, wystarczy, że określisz dłuższy czas otwarcia migawki. Richard zastosował czas naświetlania 3,2 s przy przysłonie f/18 i czułości ISO 50.
  • Ostrość ustaw na głównym temacie (zwykle jest nim kierowca) oraz przełącz obiektyw w tryb MF, aby wyłączyć autofokus