Podmień niebo

Podmień niebo
W obliczu wizji nieciekawego nieba na zdjęciu, jego wymiana w Photoshopie może być jedynym wyjściem. Zamiast próbować zastąpić tło chmurami pasującymi do charakteru ujęcia, dlaczego by nie pójść krok dalej i nie wybrać nieba o zupełnie innym nastroju?

"Stworzenie tego typu fotomontażu ze zdjęć jest w rzeczywistości całkiem proste do wykonania w Photoshopie" - mówi Alex Teuscher, fotograf reklamowy. "Wystarczy zastosować standardowe maskowanie, niedestrukcyjne warstwy dopasowania i tryby mieszania, a następnie poeksperymentować z tonalnością i klimatem obrazu. Kiedy rozpoczynam edycję mam w głowie ogólną wizję tego, co chcę osiągnąć, ale nigdy nie wyobrażam sobie ostatecznego efektu. Nim skończę pracę, tworzę około czterech do pięciu wariantów zdjęcia. Kiedy trafisz na właściwy trop, od razu się zorientujesz".

Mimo że eksperymentowanie jest w tym wypadku najważniejsze, Alex sugeruje, aby nie przesadzać z manipulowaniem obrazem. „Podczas tworzenia tego typu fotografii, trzymaj się zasady: im mniej, tym lepiej. Zbuduj przejrzystą, wyrazistą kompozycję i spróbuj nie włączać w obręb kadru zbyt wielu elementów. Oglądam mnóstwo przerobionych zdjęć i choć technicznie są dobrze wykonane, niewiele się na nich dzieje. Niech Twoje zdjęcia wykorzystują realne efekty”.

Pójdź w zupełnie nowym kierunku, manipulując zdjęciami krajobrazowymi
Pójdź w zupełnie nowym kierunku, manipulując zdjęciami krajobrazowymi (fot. Alex Teuscher)

Zacznij już dzisiaj...

  • Wykonuj zdjęcia ciekawego nieba przy każdej nadarzającej się okazji i przygotuj bibliotekę ujęć przydatnych do fotomontaży.
  • Nie musisz wykorzystać całej powierzchni sfotografowanego nieba. Rozważ wykadrowanie mniejszego obszaru lub obrócenie go.