Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Magiczne makro

Magiczne makro
Damon Clarke przygląda się roślinom i owadom z wielu różnych punktów widzenia, aby w końcu zarejestrować doskonale skomponowany obraz. Na jego fotografiach orientalnej lilii, doskonale widać, że dzięki rozmyciu dalszego planu udało mu się podkreślić główny temat zdjęcia, czyli falistą krawędź płatka. „Dzięki temu kompozycja obrazu jest dobrze wyważona i zdjęcie ma też dużą dynamikę, a to za sprawą linii wiodącej po przekątnej kadru”.

Kiedy rejestrujesz z bliska, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach makrofotografii. Po pierwsze, zaopatrz się w obiektyw makro o skali odwzorowania 1:1. Tańszą alternatywą jest standardowy obiektyw i dołączenie do niego pierścieni pośrednich. Ustaw odpowiednią przysłonę. Ze względu na niewielki dystans dzielący uwieczniany temat od obiektywu, głębia ostrości jest bardzo mała, nawet jeżeli używa się niewielkiego otworu względnego. Dlatego też popularną techniką stosowaną przy wykonywaniu fotografii makro jest zwiększanie głębi ostrości poprzez łączenie zdjęć. Polega to na rejestrowaniu serii ujęć tej samej sceny z różnie ustawionym punktem ostrości, a następnie połączeniu ich w jeden doskonale ostry obraz.

Zacznij już dzisiaj...

  • Musisz korzystać ze statywu, ponieważ będziesz stosował małe otwory przysłony.
  • Przydatne może się okazać dodatkowe źródło światła. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest posługiwanie się panelami LED.
  • Aby wykonać ostre zdjęcie makro, skorzystaj z trybu podglądu obrazu na żywo i ustaw ostrość ręcznie. Powiększ teraz podgląd obrazu i upewnij się, że główny temat zdjęcia jest ostry jak brzytwa.