Krajobraz miejski

Krajobraz miejski
Poszukaj dobrego punktu do obserwacji i spójrz na miasto nieco szerzej. Pokaż jego siłę i różnorodność. Szerokie szkło i dobre oko mogą pomóc w ciekawym oddaniu przestrzeni miejskiej.
Odbicia mogą wzmocnić odbiór każdej miejskiej sceny – obojętnie, czy jest to zdjęcie wyraziste, zrobione w środku dnia, czy też nastrojowe i lekko rozmyte o zachodzie słońca.

Miasto to nie tylko budynki i ulice, to także ludzie, samochody, neony, pomniki, to cały miejski organizm składający się z tysięcy elementów, które w dzień lub w nocy możesz uchwycić za pomocą swojego aparatu.

Poszukaj ciasnych, abstrakcyjnych kadrów lub fotografuj szerokie sceny, zawierające zarówno miasto, jak i niebo oraz grę, jaka pomiędzy nimi się toczy. A może chcesz poeksperymentować ze zdjęciami monochromatycznymi albo wykonywanymi w podczerwieni?

Którekolwiek podejście wybierzesz, ważne, by zdjęcie było interesujące i oryginalne. Wyrzuć z głowy typowe, „pocztówkowe” kadry, to ma być coś nowego. Pozwól innym zobaczyć miasto Twoimi oczami.

Krajobrazy miejskie to coś pomiędzy fotografią architektury a pejzażem – wymagają stosowania umiejętności wykorzystywanych w obu tych specjalizacjach. Budynki i linia nieba w znacznym stopniu definiują przestrzeń miejską. Nietypowy punkt widzenia, oryginalna kompozycja czy kontrastowe kolory mogą sprawić, że zwykłe, „pocztówkowe” zdjęcie zmieni się w dobrą fotografię.

Zacznij już dzisiaj…

    • Pomyśl nad punktem, z którego będziesz strzelać – ustawienie się gdzieś wysoko da szansę zrobienia zdjęć z ciekawej perspektywy; to będzie zupełnie inne wrażenie niż w zdjęciach zrobionych z ulicy.
    • Jeżeli fotografujesz w nocy, postaraj się unikać scen z mocnymi światłami – na zdjęciach te obszary mogą się okazać mocno przepalone.
    • Szukaj wody, kałuży czy jeziorka; fotografuj odbijające się od lustra wody elementy architektury. Takie kadry mogą być bardzo interesujące, zwłaszcza nocą.
    • Nie bój się pogody – mokre ulice nadadzą zdjęciu świetnej melancholijnej atmosfery.

Chcesz ująć miasto w obiektywie? Oto pomysły…

Nie myśl, że zdjęcia miejskie muszą być robione z poziomu ulicy. Ustawienie się wysoko w stosunku do fotografowanej sceny spowoduje, że nabierze ona graficznego i bardziej abstrakcyjnego wyrazu.
Czasami wszystko czego Ci potrzeba, to wyraźny, mocny obrys na tle kolorowego nieba, szczególnie gdy naturalnego światła jest dużo, by utrzymać detale w cieniach – tak jak na zdjęciu weneckiego zachodu słońca.
Wąskie uliczki i alejki tworzą w kadrze mocne linie – konwersja zdjęcia na monochromatyczne może dodać atmosfery tajemniczości i pozwoli skupić się na emocjach, jakie u widza wywołuje.
By przybliżyć się nieco do fotografowanych obiektów, warto skorzystać z teleobiektywu, który zmniejszy dystans i zmieni poczucie głębi (skróci perspektywę), łącząc kolejne plany zdjęcia, sięgając aż po horyzont.