Samodzielny tuning samochodu - od czego zacząć?

Samodzielny tuning samochodu - od czego zacząć?
Tuning samochodu to ogólne pojęcie, obejmujące dwa rodzaje działań, mających na celu usprawnienie auta. W tym przypadku usprawnienie oznacza usportowienie: zarówno z wyglądu, jak i w kwestiach mechanicznych, zwiększających osiągnięcia pojazdu. Co warto o nim wiedzieć, zanim rozpocznie się ingerencję?

Tuning na własną rękę to odpowiedzialność!

Najważniejsze, o czym warto pamiętać na wstępie, to odpowiedzialność. Każda zmiana w zakresie mechanicznym, mająca na celu podniesienie osiągów auta, to działanie, które powinno być dobrze przemyślane. Bez odpowiedniej wiedzy i ostrożności ingerencja może bowiem wpłynąć na pogorszenie bezpieczeństwa. Zanim więc przystąpisz do jakichkolwiek modyfikacji, najpierw zdobądź wiedzę w tym zakresie.

Tuning optyczny

Dla wielu kierowców już sama zmiana wyglądu auta jest ważna. I nic dziwnego - sportowe modele charakteryzują się specyficzną linią, która zachwyca niejedną osobę. Są niższe od przeciętnych samochodów, bardziej aerodynamiczne, wyposażone w specjalnej spojlery, zderzaki, listwy czy opony i felgi. Najlepszym przykładem samochodu klasy premium, który dla niejednego mógłby być wzorem do naśladowania, może być Porsche Taycan Turbo S. O jego tuningu można przeczytać na stronie: automission.pl (Warsztat Prior Design pokazał swoją wizję Porsche Taycan Turbo S).

Warto przy tym zauważyć, że tuning optyczny, którego zadaniem jest wyłącznie zmiana wyglądu pojazdu, jest znacznie bezpieczniejszy i łatwiejszy od tuningu mechanicznego. Nie oznacza to jednak, że masz pełną dowolność. Wszystkie elementy, które wykorzystasz, muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa i nie mogą pogarszać właściwości twojego samochodu.

Od czego zatem zacząć? Możesz zdecydować się na zmianę felg, które dodadzą sportowego charakteru twojemu autu, a także na pomalowanie pojazdu w sposób, który nawiązuje do typowych modeli sportowych. Lśniąca, głęboka czerń czy agresywna czerwień? A może masz jeszcze inny, ulubiony kolor, pasujący do sportowego auta?

Niezależnie od tego, który wybierzesz, możesz dodatkowo zdecydować się na klasyczne pasy biegnące wzdłuż karoserii lub efektowne napisy i naklejki, które sprawią, że twój pojazd będzie wyróżniał się na tle innych.

Tuning mechaniczny

Znacznie trudniejszy jest tuning mechaniczny, jeśli jednak chcesz się na niego zdecydować, powinieneś zacząć od modyfikacji zawieszenia i układu hamulcowego. Na rynku dostępne są sportowe sprężyny i amortyzatory, które pozwolą ci obniżyć zawieszenie, co sprawi, że jego środek ciężkości zmieni położenie. Dzięki temu auto będzie znacznie lepiej dociążone, między innymi podczas pokonywania zakrętów, więc będziesz mógł przejeżdżać przez nie szybciej.

Z kolei wymiana klocków i tarcz hamulcowych zapewni ci krótszą drogę hamowania. Dodatkowo, jeśli będą one widoczne zza nowych felg, na pewno przykują uwagę, podobnie jak dzieje się to w przypadku sportowych pojazdów.

A jeśli nie samochód, to co?

Tuning optyczny i dwa podstawowe, pierwsze elementy tuningu mechanicznego powinny być jedynym, na co zdecydujesz się samodzielnie. Każda inna modyfikacja powinna być wykonywana przez specjalistów, którzy zapewnią bezpieczeństwo auta. Jeśli jednak to dla ciebie wciąż za mało, mamy alternatywną propozycję.

Przesiądź się na motocykl! Istnieje cały szereg motocykli o sportowym charakterze, w tym enduro, pozwalające na pokonywanie bardzo wymagających tras. Poznaj je bliżej, zaglądając na stronę w całości poświęconą motocyklom: onetrace.pl. Przekonaj się, czy nie będzie to dla ciebie jeszcze lepszy wybór.