Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszy samochód dla młodego kierowcy?

Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszy samochód dla młodego kierowcy?
Zastanawiasz się, jaki samochód będzie najlepszy na początek, zaraz po zdanym egzaminie? Być może poszukujesz czegoś, co idealnie sprawdzi się w warunkach miejskich, w których zazwyczaj będziesz się poruszać? Jeśli tak, mamy kilka porad, które mogą pomóc w wyborze, a potem w spokojnej i bezpiecznej jeździe.

Nowy czy używany?

Na początek zastanów się, czy chcesz inwestować w nowy samochód, czy wolisz wybrać dla siebie model używany. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które spróbujemy pokrótce rozpatrzyć. 

Samochód z salonu przede wszystkim gwarantuje idealny stan techniczny. Nie będziesz musiał obawiać się, że został gdzieś uszkodzony albo stan licznika jest większy niż deklarowany. Niestety, pewność i niezawodność idą w parze z wyższym kosztem pojazdu, a także większymi obawami o to, czy na początku poradzisz sobie z uważną jazdą. W końcu nikt z nas nie chciałby, aby po zaledwie kilku dniach na idealnym, nowym lakierze pojawiła się rysa. 

Używany samochód z kolei często wiąże się z mniejszymi obawami o uszkodzenie, zwłaszcza że koszt jego zakupu bywa znacznie niższy, niż koszt nowego pojazdu. Niestety, decydując się na używany pojazd, musisz zwrócić baczną uwagę na jego stan techniczny, aby nie skazać się na przysłowiowego "grata". Stąd też dokonując zakupu, powinieneś nie tylko obejrzeć samochód, ale też poprosić o wizytę na stacji diagnostycznej.  

Rodzaj wykorzystywanego paliwa i moc silnika 

Kolejnym ważnym zagadnieniem może być moc i pojemność silnika, a także rodzaj wykorzystywanego paliwa. Powinieneś wziąć w tym przypadku pod uwagę przede wszystkim codzienny koszt utrzymania pojazdu, który będzie  musiał być przez ciebie ponoszony. Młody kierowca, który jeszcze się uczy, najpewniej nie będzie w stanie ponieść wszystkich kosztów związanych z samochodem, dlatego włącz je w domowy bilans i dostosuj do tego parametry pojazdu. 

Wielkość samochodu 

Wielu młodych kierowców obawia się większych samochodów. Z tego powodu lepszym wyborem może okazać się niewielkie auto, które bez wątpienia łatwiej zmieści się w wąskich miejskich uliczkach czy na ciasnych parkingach. Może się okazać również łatwiejsze do prowadzenia, co na pewno docenisz podczas codziennego użytkowania. 

Przykładami wygodnych, małych miejskich samochodów, mogą być pojazdy, które znajdziesz na stronie beautyride.pl. Wśród nich są takie klasyki naszych dróg, jak choćby Mini Cooper, który jest szczególnie chętnie wybierany przez młodych kierowców, oczekujących wygodnego samochodu miejskiego. Może zachwyci również ciebie? 

A jeśli nie samochód to… 

Może motocykl o pojemności <125cm3? Jeśli masz prawo jazdy kategorii B już od trzech lat, być może wolałbyś zmienić samochód na motocykl. Jest to ciekawa alternatywa, która pozwala ominąć korki i wjechać w mniej dostępne miejsca.

Zastanawiając się nad zakupem jednośladu, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na jego niezawodność i odporność. Musisz oczywiście zmieścić się także w odpowiedniej pojemności silnika. Jaki zatem, konkretny model wybrać dla żółtodzioba? Podpowie ci strona onetrace.pl, w pełni poświęcona motocyklom i sportom motorowym.