Testujemy aplikacje... Kreatywność i trening umysłu

Testujemy aplikacje... Kreatywność i trening umysłu
Przedstawiamy przegląd aplikacji rozbudzających kreatywność i pomagających ćwiczyć umysł.

HaikuJAM

Jest to właściwie społeczność – i to społeczność poetów, którzy wspólnie tworzą miniaturowe formy haiku, czyli lirycznego gatunku pochodzącego z Japonii. Ktoś pisze jeden wers, a inni użytkownicy dodają swoje propozycje kolejnych. Trzeba przy tym wykazać się nie tylko kreatywnością, ale również ścisłą dyscypliną, bowiem definicyjnie haiku składa się z siedemnastu sylab podzielonych na trzy części znaczeniowe – po pięć, siedem i pięć sylab. Powstały miniutwór powinien mieć też określony, subtelnie żartobliwy wydźwięk. Aplikacja ostatnio uległa rozwinięciu, umożliwiając tworzenie „haiku” ze zmontowanych obrazów. Interfejs HaikuJAM pozwala na łatwe wejście do zabawy. Wystarczy nacisnąć przycisk JAM i można wprowadzać swoją propozycję wiersza lub zdjęcie, jeśli to haiku obrazkowe. Administratorzy, czy też redaktorzy, serwisu wybierają najlepsze, ich zdaniem, dzieła, których autorzy mogą znaleźć się w zakładce Featured.

Tayasui Sketches - zrzut

Tayasui Sketches

Znów dalekowschodnie klimaty. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że tak samo nazywająca się aplikacja w iOS i na platformie Android nie są tym samym produktem. To dwa odrębne twory różnych deweloperów, które mają identyczne nazwy i podobne, ale jednak różniące się między sobą, funkcje. Wersja na iPady uznawana jest za lepszą, choć ta z Androida też zbiera znakomite oceny. W podstawowej wersji użytkownik Tayasui Sketches dostaje do wyboru osiem narzędzi (iOS), za pomocą których tworzy własne rysunki. Są to m.in. cienkopisy, ołówki, kredki czy farby, które nakłada się na wybranym rodzaju wirtualnego papieru (różne opcje ziarnistości oraz kolorów). Do dyspozycji jest tu cała paleta barw, którą można modyfikować wg własnych upodobań, a także zestaw wzorów pozwalających wypełnić puste powierzchnie oraz figur do wykorzystania i przerabiania. Tyle wersja podstawowa. W wersji „pro” dochodzą nowe narzędzia, elementy, możliwości zamieszczania napisów i modyfikacji. Tworzyć można zarówno palcem, jak dodatkowym rysikiem, jeśli nasze urządzenie przenośne zostało w taki dodatek wyposażone.

MindMeister

„Mapy myśli” to metoda nauki oraz prezentowania treści, zdobywająca sobie szybko popularność. W MindMeister zaczynamy od utworzenia konta. W folderze z mapami znajdziemy plik „My First Mind Map”. Jest to swojego rodzaju przewodnik, który pozwoli nam poznać zasady działania aplikacji i sposób tworzenia nowych map myśli. W aplikacji otrzymujemy do dyspozycji różnokolorowe „chmurki”, które w dowolnej konfiguracji możemy łączyć ze sobą strzałkami, zgodnie z ciągiem skojarzeniowym. Każdą z nich da się dodatkowo uzupełnić o wybrane zdjęcie lub ikonkę. Mapy myśli można udostępniać innym użytkownikom albo eksportować w formatach RTF, PDF lub graficznych. Można też korzystać z map umysłu udostępnionych publicznie przez innych. Interesująca jest funkcja Geistesblitz (niemieckie słowo odpowiadające pojęciu „Eureka!”). Kiedy podczas przygotowywania prezentacji lub nauki przyjdzie nam do głowy coś, co chcielibyśmy szybko zanotować i uwzględnić na własnej mapie, wystarczy wpisać w odpowiednim polu hasło, a aplikacja automatycznie przeniesie je na naszą mapę i umieści pod chmurką oznaczoną właśnie jako Geistesblitz.

Elevate

Ćwiczenia umysłowe dostępne w appce Elevate są personalizowane wg naszych potrzeb. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszeni o odpowiedź na kilka pytań dotyczących tego, na czym chcielibyśmy się skupić, a co pominąć. Potem codziennie będziemy otrzymywać zestaw minigier. Za każdym razem dostępna będzie tylko pierwsza z nich, a pozostałe odblokują się dopiero po ukończeniu poprzedniego zadania z wynikiem pozytywnym. Poziom trudności zmienia się zgodnie z przyrostem naszych umiejętności. Elevate porównywane jest z treningową aplikacją Endomondo. Nie służy jednak do treningu fizycznego, tylko do ćwiczeń umysłu. W wersji darmowej mamy podawane trzy ćwiczenia na dzień. Po wykupieniu abonamentu, który zapewni dostęp do spersonalizowanych treningów, uaktualnianych co tydzień, można już korzystać z gier umysłowych do woli. Własne postępy obserwujemy w zakładce Performance. Aplikacja układa przy tym coś w rodzaju programu ćwiczeń i sygnalizuje, co opuściliśmy i co musimy poprawić, jeśli wciąż nie jesteśmy gotowi do przejścia na wyższy poziom.

Brain It On - zrzut
Brain It On - zrzut

Brain It On!

Umysł wymaga stałego treningu i właśnie do tego służy ta pełna łamigłówek aplikacja. Oczywiście gier i zabaw tego rodzaju w sklepach z appkami nie brakuje, ale ze względu na nacisk kładziony na fizykę uznaliśmy, że Brain It On! – z dopiskiem „Physics Puzzles” – może okazać się dla Czytelników MT ciekawą rozrywką. Aplikacja ma charakter społecznościowy. Można więc udostępniać swoje osiągnięcia i podjąć rywalizację ze znajomymi. Dostępne tu fizyczne zadania i wyzwania nie są wcale tak proste, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Co więcej, niektóre mają więcej niż jedno rozwiązanie… Aplikacja polega na własnoręcznym rysowaniu rozwiązań w graficznym środowisku. Użytkownik sam określa np. wielkość ciężaru, który ma spaść na równoważnię, aby wypełnić to, czego żąda program. Jeśli nie dopasuje miejsca i wielkości obiektu, zadanie nie zostanie wykonane w sposób zadowalający. Wciągająca zabawa!